Új pedagógiai módszerek nyomában a dunaszerdahelyi Vámbéry iskolában

Dunaszerdahely. Magyarországi nemzetiségi iskolák pedagógusai is tagjai voltak annak a szakmai csoportnak, amely kedden tanulmányi látogatásra érkezett a Vámbéry Ármin Alapiskolába. A Szombathely környéki oktatási intézmények vezetői új szemléletet, tanítási módszereket keresnek külföldi tanulmányi útjaik során.

Dunaszerdahely. Magyarországi nemzetiségi iskolák pedagógusai is tagjai voltak annak a szakmai csoportnak, amely kedden tanulmányi látogatásra érkezett a Vámbéry Ármin Alapiskolába. A Szombathely környéki oktatási intézmények vezetői új szemléletet, tanítási módszereket keresnek külföldi tanulmányi útjaik során. A két ország nemzetiségi oktatásának összehasonlítására is jutott idő az egynapos tanulmányi úton.

A találkozón Fibi Sándor, a Vámbéry AI igazgatója ismertette az iskola oktatási programját. Iskolájukat már régen elérte a változás szelleme, a járásban elsőként változtattak az első és második osztály tantervén, munkatempóján. Mint mondta, az önálló gondolkodáshoz szoktatott diákoknál már nem lesz célravezető a régi módszerek alkalmazása, minden pedagógusnak újítania kell. „Nem könnyű megemészteni egy régi rendszerben szocializálódott tanárnak, hogy manapság a pedagógus szolgáltatást nyújt, és az iskolában nem ők állnak az első helyen, hanem a diák, majd a szülők igényei” – mondta. Ezt a szellemiséget keresték a tanulmányút résztvevői. Molnár Péterné Mesics Borbála, a szombat?he?lyi Pedagógiai Szolgáltató Központ előadója, és Király Árpád, a csepregi Közös Igazgatású Közoktatási Intézmény igazgatója kifejtette: a létszámproblémák következményeként Magyarországon is elkezdődött a szerkezeti átalakulás, a módszertani kultúra változóban van.

A magyar–osztrák határon található horvát falu, Szentpéterfa nemzetiségi iskoláját egy óraadó nyugdíjas pedagógus, Handler Andrásné képviselte. Ő a szlovák–magyar oktatásról érdeklődött. Haller Andrásné elmondta, a családok otthon horvátul beszélnek, amíg a gyerekek óvodás korukban el nem kezdenek magyarul tanulni. Ekkor átállnak a magyar nyelvre. A horvát iskolára is csupán a kilencvenes években lett igény, akkor is inkább abból a megfontolásból, hogy az állam jobban finanszírozza a nemzetiségi iskolákat. „Szerencsére a fiataljaink nem vándorolnak el, és ápolják a horvát hagyományokat, ezért továbbra is szükség van a nemzetiségi iskolára” – mondta Haller Andrásné. A Vas megyéből érkezett húsz tagú munkacsoportot Fibi Sándor igazgató és helyettesei fogadták az iskola nemrég felújított könyvtárában. Óralátogatáson vettek részt, majd várost néztek és meglátogatták a bősi vízerőművet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?