Új eljárással szüntetik meg a súlyos remegést

Kassa |

<p>Szlovákiában először a Louis Pasteur Egyetemi Kórházban gyógyítottak súlyos remegésben &ndash; úgynevezett esszenciális tremorban &ndash; szenvedő beteget mély agyi stimuláció (DBS) segítségével.</p>

 módszer alkalmazása jelentős áttörés a Parkinson-kór, bizonyos típusú remegések, disztóniák és az epilepszia tüneti kezelésében. „A gyógymód lényege egy pontosan meghatározott idegcsomó ingerlése. Ez pedig elnyomja az olyan tüneteket, mint a fájdalom, a remegés, vagy az epilepsziás roham” – árulta el Vladimír Kaťuch, a Neurológiai Klinika főorvosa. A mély agyi stimuláció az idegrendszeri ingerlést alkalmazó gyógyászat modern módszere. A megváltozott agyműködést elektronikus impulzusokkal korrigálja. Az elektródákat a beteg agyába vezetik be, és vékony vezetékkel kötik össze a kulcscsont alatt elhelyezett készülékkel. A szerkezet távirányító segítségével bármikor be- és kikapcsolható. Normál esetben pedig a páciens élete végéig használhatja.

Januárban négy betegnek ültették be az idegrendszeri központokat stimuláló szerkezetet. Az első páciens, akinél az egyre súlyosbodó kéz és fejremegést szüntették meg, a hatvanhárom éves kassai Tóth István. A betegség még alapiskolás korában kezdődött, és az ötvenes éveire szinte elviselhetetlenné vált. „Egyre nehezebb volt az életem. Nem tudtam már írni, nem tudtam enni, sem inni. Nem ülhettem be egy étterembe, mert szégyelltem magam. Az ember olyan mint egy félhalott” – mondta Tóth István. „Két választásom volt. Vagy úgy élek, mint édesanyám, aki most 88 évesen ugyanennek a betegségnek a sokkal súlyosabb stádiumában van. Vagy alávetem magamat a műtérnek. Úgy döntöttem, ha túlélem, ha nem, vállalom. A műtét teljesen megváltoztatta az életemet, sokkal jobban érzem magam” – tette hozzá. Tóth István elmondta, az egyetlen negatívumnak azt tartja, hogy lassabban beszél, mint korábban. „A páciens olyan erősen remegett, hogy erősebb ingerlést kellet beállítanunk – a beszéd lassulása ennek velejárója” – magyarázta Matej Škovránek idegsebész.

Mivel a szerkezet elektromos árammal működik, a betegségtől függően rendszeresen tölthető, vagy egyszeri szerkezetet ültetnek be. A tölthetőt hetente 2–3 alkalommal kell feltölteni, az egyszer használatos készüléket körülbelül öt évre ültetik be, ha lemerül, kicserélik. A világon eddig mintegy százezer pácienst gyógyítottak mély agyi stimulációval. Csehországban 1998-tól kétszáz betegen alkalmazták. Szlovákiában először 2009-ben, Pozsonyban egy Parkinson-kórban szenvedő beteget, Besztercebányán pedig 2012-ben egy disztóniás pácienst műtöttek meg. A műtétet teljes költségét a betegbiztosító téríti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?