Sohasem kutatják, ki miért szorul támogatásra

Ósz Katalin, az egyik nagykaposi nyugdíjasotthon vezetője nem csupán szakmájának, hanem hivatásának is tekinti az elesett, idős emberek támogatását, s emellett a Szent Simeon Polgári Társulás tagjaként is aktív szerepet vállal a szervezet karitatív munkájában.

Mióta vezeti a nagykaposi nyugdíjasotthont?

Az intézményt 2000 novemberétől irányítom, ezt megelőzően, tizenhét éven keresztül egészen más jellegű munkakörben dolgoztam. Az otthont jelenleg működtető nonprofit szervezetet 2003-ban alapítottuk.

Hány lakója van az intézménynek?

Nagykaposon 32 idős emberről gondoskodunk, ám idén a közeli Lakárdon is létrehoztunk egy nyugdíjasotthont, amelyben további 16 személy veszi igénybe szolgáltatásainkat.

Az otthonban az elmúlt években rengeteg fejlesztés történt. Melyek voltak ezek közül a legjelentősebbek?

A legbüszkébb a minden igényt kielégítő rehabilitációs központunkra vagyok. A múlt évben sikerült az épületbe beszereltetnünk egy speciális liftet, amely nagyban megkönnyíti a mozgásképtelen lakóink életét. Az ingatlant fokozatosan akadálymentesítettük, felújítottuk a lakószobákat, kicseréltük a nyílászárókat, modernizáltuk a konyhánkat. Ezenkívül felépítettünk egy szövőműhelyt, melyben az egész év folyamán foglalkoztathatjuk az itt élő idős embereket.

szövőműhely, a műanyagflakon-feldolgozó és a kis mezőgazdasági vállalkozásuk megalapítása milyen célt szolgált?

A nonprofit szervezeteknek a törvény lehetővé teszi, hogy fő tevékenységük mellett különböző vállalkozásokat hozzanak létre. A gazdasági tevékenységekből befolyó bevételekre természetesen nekünk is szükségünk van. A haszonból a lakóknak különböző kulturális rendezvényeket szervezünk, utaztatjuk őket, valamint más programokat valósítunk meg. Ám a kezdeményezés fő célja, hogy általa aktivizáljuk a lakóinkat. Az idős emberekre nagyon jó hatással van, hogy az elvégzett munka során hasznosnak érezhetik magukat, és mindeközben folyamatosan találkozhatnak a fiatalokkal is.

Milyen egyéb pénzforrások állnak rendelkezésükre?

Az otthon működtetéséhez a megyétől kapunk támogatást, a lakóink pedig meghatározott összeget fizetnek a szolgáltatásainkért. Különböző alapítványoktól, intézményektől és magánszemélyektől is kapunk támogatást, és persze a pályázatok nyújtotta lehetőségeket sem hagyjuk kihasználatlanul.

Ön évek óta aktív tagja a Szent Simeon Polgári Társulásnak. Ez a szervezet mikor és milyen céllal alakult?

A szervezetet hat éve magánszemélyek alapították, törekvéseinket a görög katolikus egyház segíti. Elsősorban karitatív tevékenységet fejtünk ki, azaz megpróbálunk segíteni a rászoruló, bajba jutott embereknek. Egész évben élelmiszert és ruhát osztunk, melyet itthoni és külföldi támogatóink gyűjtenek össze. Természetesen a nagy egyházi ünnepek előtt intenzívebben működünk, ám tevékenységünk nem időszakos, a rászorulókat az év bármely szakában támogatni tudjuk. Istennek hála, rengeteg felajánlás érkezik hozzánk.

Hogyan döntik el, hogy kinek segítenek, és ki az, akit nem tudnak támogatni?

A különböző egyházi közösségek és szociális ügyekkel foglalkozó hivatalok közreműködésével reális képet alkothatunk a régióban lévő helyzetről. Tudjuk, kik azok, akik egy-egy településen bajba jutottak és huzamosabb ideje támogatásra szorulnak. Mi senkit sem utasítunk el. Aki igényli a támogatást, annak lehetőségeinkhez mérten megpróbálunk segíteni. Soha nem kutatjuk annak az okát, ki, miért került abba a helyzetbe, amelyben már magán sem tud vagy akar segíteni. Elsősorban az Ung-vidéken tevékenykedünk, de más településekre is rendszeresen ellátogatunk.

Támogatják készpénzzel a rászorulókat?

Nem. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kiosztott pénzadományokból sokszor nem a legszükségesebb dolgokat vásárolják meg a támogatottak. Ruhát, bútort vagy élelmiszert egyébként is szívesebben adományoznak az emberek, mert ők sem bíznak abban, hogy a felajánlott pénzösszegek mindig eljutnak a címzettekhez. Mi inkább pályázatok útján, konkrét feladatok elvégzéséhez igénylünk támogatást, nem jellemző, hogy pénzadományokat fogadnánk el. Ám ha valaki így szeretne nekünk segíteni, azt megköszönjük.

Hogyan tudják Önökhöz eljuttatni az adományaikat az emberek?

Készpénzt a bankszámlánkra utalhatnak, az egyéb típusú felajánlásokat – előzetes egyeztetés után – akár ide, a nagykaposi nyugdíjasotthonba is elhozhatják. A nagyobb mennyiségű vagy méretű tárgyakért saját gépjárműveinkkel megyünk el. Az adományokat aztán a raktárainkban tároljuk.

Az emberek csak a karácsony közeledtével tesznek felajánlásokat, vagy van a régiónkban valamilyen hagyománya az adakozásnak?

Nekünk már állandó „ügyfeleink” vannak, akik tudják, hogy általunk valóban a rászorulókhoz jutnak el a felajánlások. Hála Istennek, egyre többen szeretnének segíteni embertársaikon. Év közben inkább magánszemélyek keresnek meg bennünket, de különböző egyházi és világi szervezetekkel, vállalatokkal és oktatási intézményekkel is kapcsolatban vagyunk.

Egy híres ember szerint jótékonykodni csak névtelenül szabad, mert minden egyéb adományozás reklámnak minősül. Az Önök támogatói igénylik, hogy a rászorulók tudják, kitől kapták a segítséget?

Mi a nagyobb adományok küldőinek levélben köszönjük meg a felajánlásokat. Annak sincs akadálya – ha valaki ezt igényli –, hogy eláruljuk a támogatottaknak az adományozó nevét. Ám ilyen kérés ritkán érkezik hozzánk.

A szerényebb vagy a jobb anyagi körülmények közt élők adakoznak inkább?

Talán nem meglepő az, hogy inkább olyan személyektől kapunk adományokat, akik a saját tapasztalatukból tudják, mit jelent szükséget szenvedni valamiben.

HOGYAN SEGĺTHETÜNK?

A Szent Simeon Polgári Társulás bankszámlaszáma: 0551322516/0900.

Az érdeklődők bővebb felvilágosítást a 0905/870 289-es

telefonszámon Ósz Katalintól kaphatnak. (leczo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?