Kassa. A Márai Sándor Alapiskola és Gimnázium a nyár folyamán új fűtésrendszert épít ki, mivel 2006 őszétől már nem a Šafárik Egyetem biztosítja az épület fűtését.
Az egyetem még 2002-ben értesítette azokat az oktatási intézményeket, melyekkel közös fűtési hálózata volt.
Saját hőgazdálkodásuk lesz
Az egyetem még 2002-ben értesítette azokat az oktatási intézményeket, melyekkel közös fűtési hálózata volt. A Márai Alapiskola és Gimnázium mellett a szomszédos egészségügyi szakközépiskola és a szintén közeli Šrobár utcai gimnázium tartozott még fűtés szempontjából az egyetemi kazánházhoz. Az intézményeknek önállóan kellett megoldaniuk ezt a problémát.
Habár az európai strukturális alapokhoz benyújtott pályázatok sikeresek voltak, a magyar iskola nem várhat a következő, 2007–2013-as „pénzosztási” időszakig, hiszen akkor egy évre fűtés nélkül maradna az épület. Ezért a fenntartó, azaz a Kassa Megyei Önkormányzat vette pártfogásába az ügyet, és saját költségvetéséből oldotta meg mindhárom iskola fűtését. Az iskolák ezentúl saját hőcserélő állomással rendelkeznek majd, mindegyikük önállóan szabályozza a fűtést.
A magyar iskolában a munkálatokat júniusban kezdték meg. Valamennyi osztályteremben kicserélik a fűtőtesteket, a legtöbb csövet is. Az ígéretek szerint augusztus 22-re lesz meleg víz, ami nélkül a konyha sem kezdheti el a működését.
A későbbi, ám feltétlenül megvalósítandó tervek közé tartozik az ablakok cseréje is, amire az intézmény eddig másfél millió koronát kapott. Ez nem fedezi az összes költséget, ám ennek ellenére az ősz folyamán szeretnék elkezdeni az ablakcserét, melyet a pénz megszerzésének függvényében fokozatosan végeznek majd el. A régi ablakok ugyanis rosszul zárnak, ezért a fűtés rendbetétele mellett a nyílászárók cseréje is szükséges a hatékony hőgazdálkodáshoz. A műveleteket nehezíti az a tény, hogy az oktatási intézmény épülete műemlék, ezért nem engedélyezik a modern ablakok beépítését.
A jövőbeli tervek közé tartozik az udvar rendbetétele is. Máthé Margit igazgatónő szerint az iskola udvarát teljesen tönkretették az eddigi munkálatok, mivel a két közeli középiskola csöveit és radiátorait szintén itt tárolják, a magyar tanintézmény udvara működik „elosztó raktárként” a három iskola fűtésrendszerének felújítása alatt. A magyar iskola azonban a belvárosban helyezkedik el, ahol kevés a zöldövezet, és a gyerekek csupán az udvaron levegőzhetnek, szép időben a tornaórákat is itt tartják. Ezért elengedhetetlen, hogy a célnak megfelelő udvarral rendelkezzen az intézmény.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.