Tavaly volt a pelsőci származású festőművész, Rudnay Gyula születésének 125. évfordulója. Akkor nagyszabású kiállítást rendeztek műveiből a budapesti Ernst Múzeumban. Némi késéssel ugyan, de februártól a Rozsnyói Bányászati Múzeum is megemlékezik egy kiállítás erejéig Rudnay Gyuláról.
Rudnay Gyula alkotásai a művész szülőföldjén
Rudnay Hollósy Simon tanítványaként indult, Münchenben tanult, végül a budapesti Képzőművészeti Főiskola tanára volt. Az első világháború előtt tájképeket festett, azonban a háború után már az emberi tragédiák ábrázolására fordította figyelmét. A jelenlegi kiállítás festmény- és vázlatrajzanyaga többnyire 1915 és 1920 közül való. Érdekesek az egyszerű, és sokszor csak hevenyészve, a keze ügyébe került, közönséges papírra vetett vázlatai. Bár sokáig a nagyközönség előtt – és éppen szülőhelyén – talán ismeretlenül csengett a festő neve, újabban azonban már szinte kultusza van kialakulóban Pelsőcön. Ez pedig annak az országos rajztábornak köszönhető, amelyet már három alkalommal rendeztek meg Gombaszögön, és amely Rudnay Gyula nevét vette fel. A kiállítás részét képezi ezért a 2003-as tábor tizenéves résztvevőinek rajzaiból készült válogatás is. A művek főként meseillusztrációk, természetábrázolások. Bizonyára nagy élmény lesz ez a kiállítás azoknak a fiatal tehetségeknek is, akik rendszeresen visszajárnak a Rudnay Gyula táborba, hiszen most a tábor nevét adó festő néhány eredeti alkotásával – köztük önarcképével – is megismerkedhetnek. A tárlat április 16-ig tekinthető meg a Bányászok tere 25 szám alatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.