Rosszul gazdálkodott a Gandhi Gimnázium

Losonc. Még mindig kérdéses a Szlovákiában egyedülálló intézmény, a tehetséges roma fiatalok képzésére létesített losonci Gandhi Gimnázium további sorsa.
Az eddigi fenntartó, Besztercebánya megye vezetése az államot tudná elképzelni az intézmény jövőbeli működtetőjeként.

A diákok létszáma majdnem harminc fővel csökkent, mert többen nem tudták vállalni az utazás és a bentlakás költségeitSITA-felvételLosonc. Még mindig kérdéses a Szlovákiában egyedülálló intézmény, a tehetséges roma fiatalok képzésére létesített losonci Gandhi Gimnázium további sorsa.

Az eddigi fenntartó, Besztercebánya megye vezetése az államot tudná elképzelni az intézmény jövőbeli működtetőjeként.

Az április elején Nagyrőcén megtartott megyegyűlésen elfogadták azt a javaslatot, amely kivonná a gimnáziumot oktatási hálózatból. A szlovákiai roma szervezetek, Anna Botošová romaügyi kormánybiztos, a kisebbségekért felelős miniszterelnök-helyettes, Dušan Čaplovič és Ján Mikolaj oktatásügyi miniszter, sem ért egyet a Gandhi Gimnázium megszüntetésével. Az iskola további sorsának rendezése érdekében e hét elejére találkozót szerveztek, ám ez a romaügyi kormánybiztos egyéb elfoglaltságai miatt nem jött létre. Milan Murgaš, Besztercebánya megye elnöke az intézmény megmaradásának egyetlen lehetőségét abban látja, ha az állam vállalja magára a működtetését.

Besztercebánya megye főellenőre gazdálkodási problémákat is talált az intézmény átvilágításakor. Jelenleg több mint félmillió korona olyan adósság terheli a gimnáziumot, amelyre nincs fedezet, mert az iskola költségvetésében a megrendelt szolgáltatások ellenértékét pályázati forrásokból tervezték fedezni, de ezek a pénzek nem érkeztek meg. A Gandhi Gimnáziumot 2004-ben alapították, korábban Zólyomban működött, akkor még több mint hetven diákja volt. 2007-ben Losoncra, a volt textilipari szakközépiskola épületébe költöztették az intézményt. A diákok létszáma majdnem harminc fővel csökkent, mert többen nem tudták vállalni az utazás és bentlakás költségeit. Az iskola vezetése sem volt stabil, fennállása óta négy pályázatot írtak ki az igazgatói posztra. Cserélődtek a pedagógusok is, ami nem volt jó hatással a nevelői-oktatói munkára. A diákok mindezek miatt többször hangot is adtak elégedetlenségüknek. A megyei önkormányzat képviselőinek álláspontja szerint ha ezt az egyetlen intézményt továbbra is kiemelten támogatnák, annak a további – több mint hetven – megyei fenntartású középiskola látná kárát. A jövő évben már 3,5 millió koronával kellene dotálni az iskolát, míg a jelenlegi 43 diák után mindössze 3,7 millió koronás állami támogatás járna.

A Gandhi Gimnáziumban a középiskolai tanterv tizenöt tantárgya mellett roma nyelvet és kultúrát is oktatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?