Rossz a pénzelosztás

Komárom. „Ha fejlődnek iskoláink, fejlődik a község is” – hangzott el azon a vitafórumom, amelyet az iskolaügyi dolgozók komáromi járási szakszervezete rendezett az alapiskolák és óvodák igazgatói, szakszervezeti vezetői, valamint a polgármesterek részére.

Komárom. „Ha fejlődnek iskoláink, fejlődik a község is” – hangzott el azon a vitafórumom, amelyet az iskolaügyi dolgozók komáromi járási szakszervezete rendezett az alapiskolák és óvodák igazgatói, szakszervezeti vezetői, valamint a polgármesterek részére. A találkozón megjelentek a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS), az oktatásügyi minisztérium és az oktatásügyi dolgozók országos szakszervezetének képviselői is. Az igazgatók, polgármesterek felszólalásaiból azonban az derült ki, hogy egyelőre csak visszafejlődés tapasztalható. Az oktatásügyi intézmények finanszírozása úgy rossz, ahogy van, a pénzek a minisztériumból a sok köztes állomáson keresztül megkésve és megkurtítva érkeznek az iskolák, községek számláira – mondták többen is. Hilda Oslejová, a komáromi Rozmaring utcai iskola igazgatónője rámutatott: tavaly a kilenc hónapra jóváhagyott 6 százalékos személyi pótlék helyett a Komáromi járásban ténylegesen csak 4,5 százalékot kaptak a pedagógusok, és azt is csak hat hónapra. Ám a mai napig nem derült ki, ki a felelős ezért, kinek a zsebébe vándorolt a fennmaradó öszszeg. Az iskolaigazgatók felháborodással vették tudomásul azt is, hogy a nyugdíjba vonuló pedagógusok törvény szerint járó, kéthavi végkielégítésének kifizetésével egyáltalán nem számolt a költségvetés. Árgyusi Imre, Gúta polgármestere azt nehezményezte, hogy a járási hivatal december utolsó munkanapján utalta át számlájukra a pedagógusok decemberi bérének egy részét, mintegy 114 ezer koronát. Ez az összeg csak 2003. január 3-án futott be a város számlájára, és most a pénzügyminisztérium – mint 2002-ben ki nem merített költségvetési összeget – visszaköveteli tőlük. Ugyanez a probléma a többi önkormányzatot is érinti. Sajnos, a járási hivatal részéről a meghívás ellenére nem jelent meg olyan illetékes személy, aki választ adott volna arra, mi okozta a késést. Peter Chinoracký, az oktatásügyi minisztérium osztályvezetője többek közt arról beszélt, hogy készül az iskolák finanszírozásáról szóló törvény módosítása, amely remélhetőleg egyszerűsíteni fogja a pénzáramlást a központi költségvetésből a végső felhasználókig. Gejza Balog, a ZMOS központi igazgatója szerint mindaddig, amíg nem történik meg a pénzügyi decentralizáció, komoly problémákkal kell szembenézniük az önkormányzatoknak. A szakszervezet képviselői rámutattak, hogy a gyermekek létszáma alapján megállapított fejpénz tönkreteszi a kis létszámú osztályokkal működő iskolákat. Ugyanakkor a fenntartó dönthet róla, hogy fedezi-e a hiányt és továbbra is ragaszkodik az iskolához. A tegnapi fórumon – tán egyedüli kedvező információként – az is elhangzott: a pénzügyminisztérium az oktatási tárca kérésére jóváhagyta, hogy a tanintézmények már az első negyedévben a féléves pénzügyi keretből gazdálkodjanak. A működtetési költségek ugyanis az év első hónapjaiban a legmagasabbak, és az első negyedévre előirányzott összegek nem fedezik a kiadásokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?