Szlovákia területén az idei évben rekordszámú fehér gólya költött, és a 2024-es év rendkívül sikeres volt a fiókák száma szempontjából is. Az ornitológusok szerint ennek oka a globális felmelegedés és a madarak vándorlásában bekövetkező változások. Erről Zuzana Paulo Lackovičová, a Szlovák Madártani Társaság/BirdLife Szlovákia (SOS/BirdLife Szlovákia) munkatársa tájékoztatta a TASR hírügynökséget.
Rekordszámú fehér gólya költött idén
2024-ben nyolcadik alkalommal tartották meg a fehér gólyák nemzetközi számlálását költési területükön. Szlovákiában a számlálást a SOS/BirdLife Szlovákia végezte, amelyben körülbelül 300 önkéntes, zoológus, múzeumi dolgozó és természetvédelmi szakember vett részt. Együtt figyelték a gólyák tavaszi érkezését a fészkekre, a költés folyamatát és sikerességét, valamint a fészkek állapotát és karbantartásuk szükségességét.
Hosszú távon a gólyák száma Szlovákiában stabil volt, körülbelül 1350 rakott fészekkel. Az elmúlt években a fészkek száma enyhén emelkedni kezdett, 2024-ben már 1573 lakott fészket számoltunk 1106 településen. Ezek közül 1344 fészekben 4081 fióka nevelkedett fel, ami fészkenként átlagosan három fiókát jelent. A fiókák sikeres felnevelésében főként négy- és hétéves gólyák vettek részt
– ismertette a számlálás fő koordinátora, Miroslav Fulín.
Az ornitológusok rendkívül sikeresnek értékelik a 2024-es évet a fehér gólyák költése szempontjából Szlovákiában. A legtöbb, 16 lakott fészket Cirókahosszúmezőn (Dlhé nad Cirochou) és Izbugyaradványon (Radvaň nad Laborcom)regisztrálták. Szlovákia területén a legidősebb költő gólya 16 éves, amely Lucsivna (Lučivná) községben él.
A gólyák lakott fészkeinek számának növekedését Szlovákiában a szakemberek a globális felmelegedésnek és a populáció északkeleti irányba való elterjedésének tulajdonítják.
A második ok lehet, hogy a gólyák már nem repülnek le egészen Dél-Afrikáig, hanem az enyhe telek és az Észak-, illetve Közép-Afrikában található bőséges táplálék miatt ott maradnak
– magyarázták az ornitológusok, hozzátéve, hogy az idén a fészkek magas fiókaszámát a nagyobb pocokállomány formájában jelentkező gazdag táplálékforrás is támogatta.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.