Palást. Az ezerhétszáz lelket számláló község minden év augusztus 10-én megemlékezik az 1552-ben lezajlott vesztes csatáról. A nevezetes történelmi dátumhoz közeli időpontban tartják Palócia végvárának lakói háromnapos ünnepüket is. Idén egy másik megrendítő eseményről is megemlékeztek a palástiak: a kitelepítésekről.
Palócia végvárának ünnepe
A kereszt felszentelése után a palásti csata emlékére emelt Török-kápolnához vonult az emlékezők serege, ahol Korcsok László, a község polgármestere tisztelgett a múlt hősei előtt. Bartal Károly Tamás szerint, ha összefogott volna azokban az időkben a magyarság, a keresztény Európa, a Kárpát-medence, akkor nem folyik Paláston vér. A főapát mindenkit felszólított: „Tanuljuk az egységet, tanuljuk!” Augusztus 13-án, szombaton a kötetlen szórakozásra vágyó gyerekek és felnőttek egyaránt találhattak kedvükre való programot a gazdag kínálatból. A kultúrházban az Ipolysághoz és Lévához egyaránt kötődő T. Pleva Péter, valamint a palásti származású rimaszombati fiatal képzőművész, Gál Gabriella festményeiből nyílt kiállítás. Korongozóktól, fafaragóktól, tojáskarcolóktól és -drótozóktól, mézeskalács-díszítőktől, gyöngyfűzőktől, szalmadíszkészítőktől és más ügyes kezű kézművesektől lehetett megtanulni a szép tárgyak készítésének titkát. Versengeni lehetett gulyásfőzésben, célba lövésben, az erősekre Toldi-próba várt. Volt lovasrodeó és barátságos futballmérkőzés, majd utcabál hajnalig. Vasárnap Kóspallag főesperese celebrált szabadtéri szentmisét. A szabadtéri színpadon a palásti gyerekek, Ócsa testvérközség kultúrcsoportja, valamint Zsitvabesenyő hagyományőrzői is fölléptek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.