Nyomkeresők az Esterházy-rezidencián

Galánta. „A romos állapotban lévő helyi neogótikus kastély egyik eldugott zugában egy nemrég eltűnt, a rendőrség által keresett férfira bukkantak az önkéntes mentőszolgálat keresőkutyái.

Galánta. „A romos állapotban lévő helyi neogótikus kastély egyik eldugott zugában egy nemrég eltűnt, a rendőrség által keresett férfira bukkantak az önkéntes mentőszolgálat keresőkutyái.” Ez a hír részben igaz, mert a kutyás mentőszolgálat tagjai valóban átkutatták a romos kastélyépületet, és valóban megtalálták a keresett személyt, de az már csak megjátszott helyzet, hogy eltűnt és rendőrség által keresett egyénről van szó. A megtalált férfi valójában csak „figuráns”. A kutyás mentők kiképzési gyakorlaton voltak a kastélyban, és az idomítás részét képezte, hogy egyikük elrejtőzött, hogy a nyomkereső kutya a szagminta alapján megtalálja.

A galántai önkéntes kutyás mentőcsapat néhány tagjával beszélgettem. Ők árulták el, hogy a romos kastély ideális terep a kutyák kiképzésére. Itt tudják gyakoroltatni a négylábú mentőkkel, hogy egy nagy elhagyott épületben, szag alapján hogyan keressék az ott rejtőző keresett személyt, de azt is lehet itt gyakorolni, hogy a földrengésben összedőlt ház romjai alatt rekedt túlélőket megtalálják. Kutyakiképző-vezetőjük, a nagyszombati Peter Martinák németjuhász kutyájával, a 7 éves Finával ötödik éve dolgozik önkéntes mentőként. „Nemrég Szakolcánál voltunk bevetésen, ahol egy hét napja eltűnt férfit kerestek a rendőrök” – árulta el, amikor az „élesben” végzett munka iránt érdeklődtem. Sajnos már csak a holttestét találták meg. De a hozzátartozói legalább tisztességesen eltemethették.

A főidomártól megtudtam, a kutyát kölyökkorától kell idomítani, három-négy év után válhat profi mentővé, de egész életében gyakorlatozni kell vele. „Sosincs két egyforma helyzet, a terep, a búvóhely vagy az akadályok, amelyeket a kutyának le kell küzdenie, mindig különbözőek, állandóan tanulnia kell valami újat. Arra képezzük ki, hogy képes legyen nagyobb magasságokban mozogni vagy mély gödrökön átjutni, és hasonló nehéz helyzeteket megoldani.” A mentőszolgálat díjmentesen, önkéntes alapon működik, a kutyavezetők mobiltelefonon elérhetők, és bármikor bevethetők. „Ha valakit keresni kell, a bejelentés a bősi központi komplex mentőszolgálaton keresztül megy, ők már tudják, hány kutyára lesz szükség, értesítenek és fél órán belül jönnek értünk” – tájékoztat a galántaiak főidomára. Peter külföldön is volt már bevetésen, igaz, nem a kutyájával, hanem a központi mentőszolgálat csapatával az árvíz utáni munkálatokban vett részt Romániában, ahol iskolákat, lakóházakat fertőtlenítettek. A galántai mentőcsapat vezetője, a kosúti Prágai Éva a mentőkutyájával Iránban is járt, ahol a földrengés utáni mentésben a romok alatt rekedt emberek megkeresésében vett részt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?