Nyitra megyében készülnek a Leader programra

Ipolyság. Nyitra megyében is folyik a felkészülés az EU által meghirdetett, a kistérségek felzárkóztatását, fejlődését megcélzó Leader programra.

Ipolyság. Nyitra megyében is folyik a felkészülés az EU által meghirdetett, a kistérségek felzárkóztatását, fejlődését megcélzó Leader programra. A megyében a Hont–Ipoly menti régió is anyagi támogatást kapott, hogy felmérje a térség településeinek helyzetét, igényeit, lehetőségeit, adottságait, és egy átfogó vidékfejlesztési stratégiát készítsen elő.

A régió meglehetősen nagy: tizenhét falu (Ipolypásztó, Ipolybél, Ipolyszakállos, Lontó, Szete, Százd, Ipolyvisk, Kistompa, Alsószemeréd, Felsőszemeréd, Szalatnya, Egeg, Gyerk, Nagytúr, Felsőtúr, Palást, Ipolyfödémes) és egy város (Ipolyság) tartozik ide. A Hont–Ipoly menti Települések Társulása túllép a Lévai járás és Nyitra megye határán, hiszen kilenc falu a Nagykürtösi járásban, vagyis Besztercebánya megyében található, de azok az előkészítő programban nem vehettek részt, hiszen azt Nyitra megye finanszírozza. A 18 település több mint 18 ezer lakost számlál, területe közel 33 ezer hektár. A térség maga is több részre osztódik, hiszen teljesen más gazdasági, kulturális, infrastrukturális helyzetben van az Alsó- vagy a Középső Ipoly mente, vagy éppen az északi részen a Gyűgy fürdővároshoz közelebbi települések.

Gubiš Ágnes, az ipolysági városi hivatal projektmenedzsere elmondta, az első fázisban több témakörben vizsgálták a régiót, főként a 2001-es népszámlálási adatokra támaszkodtak. A régióban hivatalosan 619 fizikai és 239 jogi személy vállalkozik. Különböző statisztikák készültek a demográfiai, szociális és társadalmi mutatókról, a kulturális lehetőségekről és a történelmi emlékekről, a települések műszaki és infrastrukturális ellátottságáról, vagyoni helyzetéről, a házak és lakások számáról és az idegenforgalmi szolgáltatásokról. A projekt részeként több lakossági találkozót is szerveztek Ipolyszakálloson, Paláston, Kistompán és Ipolyságon, itt analízisek is készültek, kérdőíveket tölthettek ki az érdeklődők. A különbségek szemmel láthatók voltak, Ipolyszakállos környékén a csatornázás és az vízvezeték-hálózat kiépítése is gond, kevés a munkalehetőség, Kistompa és a környező falvak viszont a nemzetközi főút mellett az idegenforgalomra készülnek, sokkal alacsonyabb a munkanélküliség. Gubiš Ágnes szerint az eddigi eredmények alapján kijelenthető, hogy a térség lehetőségei az idegenforgalom fejlesztésében vannak, az ipari fejlesztésekkel csínján kell bánni, mert szakképzett munkaerőből hiány van. (fm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?