Nem csitulnak a kedélyek Búcson

Búcs |

<p>A novemberi helyhatósági választások óta – amelyek eredményét a községből hárman is megtámadták az alkotmánybíróságon – nem csitulnak a kedélyek Búcson: az alakuló közgyűlést követően a polgármester fizetése váltott ki felháborodást, majd a kultúrház eladásának ügye korbácsolta fel az indulatokat.</p>

Mondhatni két részre szakadt a falu, egy része a régi-új polgármestert, Szigeti Jánost (MKP) támogatja – aki ötödik ciklusát kezdi meg a község élén –, míg a másik úgy érzi, fel kell végre rázni a községet Csipkerózsika-álmából és megérett az idő a változásra. „A változtatás igénye már a választások előtt érezhető volt, ezt támasztja alá az a tény is, hogy a polgármesteri székért négyen indultak, a kilenc képviselői helyre pedig huszonkilencen pályáztak – magyarázta a helyzetet Csenger Géza független képviselő. – Eddig ez nem volt szokás, az elmúlt időszakban szinte egypártrendszer alakult ki a faluban. Most azonban végre valódi kampány volt, egy felkészült csapat állt fel az addigi polgármesterrel és csapatával szemben. És bár Szigeti János került ki győztesen, három ellenjelöltje összesen több szavazatot kapott, mint ő, tehát a választópolgárok többsége változást akart. Az eddig egyszínű képviselő-testületbe pedig a hat MKP-s mellett három független is bekerült.”

Irreálisan magas fizetést hagytak jóvá
A december 13-i alakuló ülésen döntöttek a képviselők a polgármester fizetéséről. Csenger Géza igen furcsának találta, hogy a titkos szavazást megelőzően eléjük raktak egy kimutatást arról, mennyit is keresett az előző választási ciklusban a polgármester (az alapfizetésen túl 25 százalékos emelés plusz 45 százalék jutalom), mintha ezzel befolyásolni akarták volna őket a mostani fizetés megállapítása során. „A szavazólapra mindenkinek fel kellett írnia, hogy az alapbérhez képest hány százalékos emelést javasol, illetve hogy kapjon-e jutalmat a polgármester. A javaslatokat átlagolták, aminek az lett az eredménye, hogy az alapbért 49,3 százalékkal megemelték, amihez további 32 százalék jutalom társult. Így a polgármesternek 3228 euró bruttó fizetése lett. Rögtön szóltam, hogy ez irreálisan magas összeg, amire Szigeti János azt válaszolta, majd felajánl belőle egy bizonyos részt. Ez azonban igen drága formája a jótékonykodásnak, hiszen a bér után a járulékokat is fizetni kell a falu költségvetéséből. Ráadásul ugyanezen a gyűlésen 10 százalékos ingatlanadó- és 40 százalékos hulladékdíj-emelésről szavazott a testület. Ezekre az emelésekre esetleg nem is lett volna szükség, ha csupán a törvény által megszabott alapfizetést kapná a polgármester, ami a községünk esetében 1638 euró” – mondta a képviselő.

Újra téma a kultúrház eladása
Mindezek után a következő két testületi ülés (január 21. és 26.) már a lakosság széleskörű érdeklődése mellett zajlott – elsősorban a független képviselők figyelemfelkeltésének köszönhetően. Sőt, a január 26-i ülést követően közmeghallgatást tartottak, ahol mindenki elmondhatta panaszát. A január 21-i ülésre a polgármester fizetését módosító javaslattal készültek a függetlenek,ámez nem került a napirendi pontok közé. Az ülés végén azonban Szigeti János önként ajánlotta fel fizetése egy részét: lemondott a jutalomról és az alapbér emelését is 30 százalékra mérsékelte, bruttó fizetése tehát 2129 euró lett. Ellenzéke úgy véli, a közvélemény nyomására tett így.
Ismét téma volt az egykori kultúrház eladásának ügye is; az épületet húsz éve egy vállalkozó bérli, kartondobozokat gyárt benne. Az önkormányzat még 2009 őszén a romló gazdasági helyzetre hivatkozva hirdette meg az ingatlan eladását, ami heves tiltakozást váltott ki a búcsiak körében. Tavaly tavasszal népszavazást is kiírtak az ügyben, de az érvénytelen volt. Annyit azonban sikerült elérniük a kezdeményezőknek, hogy a leköszönt testület „jegelte” az eladást. „Két helybéli vállalkozó jelezte, a jelenlegi bérlőnél egy euróval magasabb áron kibérelné az épületet és azt a Csemadoknak, valamint más civil szervezeteknek ajánlja fel használatra – mondta Csenger Géza. – Ezért a január 26-i ülésen az egyik független képviselőtársam azt javasolta, vonjuk vissza az előző testület eladásra vonatkozó határozatát, de csak a függetlenek támogatták ezt, az MKP-s képviselők tartózkodtak. Maradt tehát minden a régiben.” Szigeti János megjegyezte: nem zárkóznak el a határozat visszavonásától, de először a bizottságokban kell tárgyalni róla, nem pedig ad hoc módon, programmódosítás keretében. „A mostani bérlő jelezte, ez év végéig szeretné meghosszabbítani szerződését, annak lejártával lesz aktuális a kérdés – tette hozzá. – Az épület megvásárlására egyébként sem akadt komoly érdeklődő.”

Szigorúbb ellenőrzést ígér a képviselő
Csenger Géza szerint azonban számos egyéb probléma is van a községben. „Míg a szomszédos falvak folyamatosan fejlődnek, például sorra felújították az iskolát, a járdákat, nálunk az elmúlt években mintha megállt volna az idő. A gyermekorvosi rendelés sem megoldott immár tíz éve a faluban, mivel az önkormányzat nem biztosította az előírt higiéniai feltételeket. Az utóbbi nyolc év alatt egyetlen nyertes pályázata se volt a községnek, pedig polgármesterünk ez idő alatt országgyűlési képviselő is volt egyben – mondta. – Problémásnak tartom, hogy nem versenyeztettük meg a szolgáltató cégeket, pedig úgy előnyösebb árakat lehetett volna elérni. Példa erre a közvilágítás: miután megválasztottak képviselőnek, megvizsgáltam a vonatkozó szerződést, és kiderült, akár 10-15 százalékkal olcsóbban is kaphatná a falu az áramot. Ugyanez vonatkozik a szemétszállításra. Ezekre a dolgokra viszont a polgármesternek kellene odafigyelnie. A független képviselők nevében ígérhetem, hogy ezentúl szigorúbb ellenőrzés alá vonjuk a hivatal és a polgármester munkáját, és jobban bevonjuk a lakosságot a közügyekbe.”
Az alkotmánybíróságnak március közepéig kell dönteni arról, történt-e törvényszegés a választások során Búcson, és lesznek-e új választások. Szigeti János szerint addig biztosan nem nyugszanak meg a kedélyek. Ugyanakkor azt is elképzelhetőnek tartja, hogy ellenzéke akár referendum útján is megpróbálja őt eltávolítani posztjáról, ha az alkotmánybíróság helybenhagyná a novemberi választások eredményét. „Egyesek ugyanis személyemben látják a falu fejlődésének gátját” – tette hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?