A búcsi iskola inkluzív szobája
Ki-ki igényeinek megfelelő, biztonságos hely – megnéztük a búcsi iskola inkluzív szobáját

A jelenlegi tanév elejétől inkluzív szobát működtet a búcsi Katona Mihály Alapiskola. A segítségre szoruló gyerekek mellett az iskola bármelyik diákja és alkalmazottja igénybe veheti a helyiséget. Van, akit teljesen megváltoztat a bent töltött 20-30 perc.
Fényhenger és -függöny, világító tojás, nyugtató zene és annak rezgéseit továbbító fotel, hinta, stresszoldó eszközök, játékok és még sok más minden… Így, az eszközöket elsorolva sokan nem arra gondolnának, hogy egy iskolai teremről beszélünk, hanem sokkal inkább valamiféle wellness-szállóról.

Megváltoztatja a diákot
A búcsi Katona Mihály Alapiskolában a jelenlegi tanév elejére szerelték fel és rendezték be azt az inkluzív szobát, amely a Komáromi járásban ma még ritkaságnak számít. Ezt a „biztonságos teret“ Győző Andrea igazgató, ill. Kerekes Erzsébet és Méry Judit speciális pedagógusok is nagyra tartják, hosszú percekig képesek beszélni az előnyeiről.
„Az autizmussal élő gyerekeink nagyon szeretik a hintát. Azt mondják, az olyan, mintha az anyaméhben lennének. Magukkal viszik a tojáslámpát is, s átölelik azt.
Megesett már, hogy amikor visszavittem a diákot az órára, megkérdezte tőlem a pedagógus, hogy mivel foglalkoztattuk... Ugyanis »nem ugyanaz« a gyerek jött vissza az osztályba. Pedig csak annyi történt, hogy az igényeinek megfelelően pihenhetett egy kis ideig“
– részletezi a szoba jótékony hatását Kerekes Erzsébet.
A helyiség egyik titka, hogy nyugtatólag hat szinte az összes emberi érzékre a tapintástól kezdve a szagláson át a hallásig, akár aktívan foglalkozik valamivel a gyermek, akár csak egyszerűen a benti nyugalmat élvezi.
Saját erőből lépett az iskola
Győző Andrea iskolaigazgató a beruházással kapcsolatban kérdésünkre elmondta, először a régiófejlesztési minisztérium támogatására pályáztak. A két évvel ezelőtti terveik szerint nemcsak inkluzív szobát, de még egy sor infrastrukturális fejlesztést is elvégezték volna az iskolán. Miután ez nem sikerült, saját forrásokból (ami pár ezer eurót jelent) mégis nekiláttak az inkluzív szoba megépítésének.
„A gyógypedagógusunk javaslatára és közös gondolkodással kiötlöttük, hogy felszabadítunk egy kisebb termet, ami aztán nem jelent gondot a tanításban“ – mondta, majd hozzátette: végül a biológiai szertárt költöztették ki.
Inklúzió sokaknak, mindenkinek
Az „inkluzivitásra“ sokaknak lehet szüksége. A tanulási vagy szociális gondokkal küszködők mellett ott vannak a különféle szindrómákkal, például autizmussal élő diákok, de akár a nagyon tehetséges gyerekeket is beleszámíthatjuk ebbe a csoportba. Gyakorlatilag mindegyikük külön törődést igényel, amelyhez azonban megfelelő helyiségekre van szükség az iskolákban.
A szobában az is jó, hogy bárki igénybe veheti, aki szeretne egy kicsit megpihenni, lenyugodni és egyáltalán kikerülni egy rövid időre az iskolai mókuskerékből. Különösen igaz ez a stresszes időszakokra. Ezért történhetett meg, hogy a szobát intenzívebben keresték fel a kilencedikesek akkor, amikor „monitort“ írtak.
A gyógypedagógusi kezeléseken túlmenően naponta akár többen relaxálásra is használják a szobát, ha az szabad és szükségét érzik.
Ha a gyerek azt érzi, hogy gondja van, és emlékszik arra, hogy neki már segített az a szoba, akkor megkérdezi, hogy bemehet-e oda. És akkor ott elvan 20-30 percig
– magyarázza Győző Andrea.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.