Az érdeklődők rovarhoteleket is készíthettek
Natúrparkot hoznak létre
Vidékfejlesztési pprogram keretében húsz településen mintegy 3500 őshonos fát és bokrot ültetnek ki, az ültetés október 20-án, a fák nemzetközi napján indul.
Kétnapos Dunamenti Fesztivált rendeztek a hétvégén Kolozsnémán a „Duna mente természet ízei” elnevezésű, határon átnyúló természetvédelmi és vidékfejlesztési pályázat részeként. Az 1,9 millió euró értékű pályázat – amelynek fő partnerei az Alsó-csallóközi Falvak Társulása, valamint az Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítási és Fejlesztési Szövetség – a Magyarországon már jól működő natúrparkok filozófiáján alapszik és célja a természeti és kulturális örökségek védelme, a környezetvédelmi oktatás, a vidékfejlesztés, az idegenforgalom és az üdülés formálása.
A két nap során bemutatkozott a Gerecse Natúrpark és az Agostyán Arborétum, a környezettudatos életmódra nevelő interaktív foglalkozásokat tartottak, az érdeklődők rovarhoteleket készíthettek, megtekinthették a történelmi csallóközi fényképekből készült kiállítást, de volt kirakodóvásár és kóstolhattak helyi termékeket, borokat is.
Szombaton a Duna Menti Fesztivállal párhuzamosan zajlott Kolozsnémán a Csemadok 56. Járási Dal- és Táncünnepélye mintegy kétszáz fellépővel, vasárnap pedig koncertet adott az Alma együttes, a Jóvilágvan, a Csík zenekar és Charlie. A fesztivál idejére elkészült az új szabadtéri színpad is, amely szintén a pályázatnak köszönhetően épült meg.
A projektben érdekelt 9 partnerszervezet képviselői – a már említett két főpartneren kívül a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökség, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat, a Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Egyesület, valamint Csallóközaranyos és Kolozsnéma, magyarországi részről Gönyű és a gönyűi horgászegyesület – közös sajtótájékoztatón ismertették röviden a fejlesztések rájuk eső részét. Az Alsó-csallóközi Falvak Társulásához tartozó 20 településen például összesen 3500 őshonos gyümölcsfát és bokrot ültetnek ki idén és jövő ősszel, rovarhoteleket, madáretetőket, madármegfigyelőket, esőkerteket létesítenek, Csallóközaranyoson tájházat hoznak létre, Nagylélen fejlesztik az ökoturisztikai központot; Kolozsnéma kishajót vásárol, amely Kolozsnéma és a szemközti Gönyű között közlekedik majd és még hosszasan lehetne sorolni. Szalay Rozália, Kolozsnéma polgármestere megjegyezte, bár Szlovákiában egyelőre nincs jogilag meghatározva a natúrpark fogalma, így törvény sem szabályozza létrehozásukat, az ennek a projektnek köszönhetően megvalósuló beruházások de facto egy ilyen park filozófiáját követik. „Nem a megnevezés a fontos, hanem az, hogy próbáljuk visszavezetni az embereket a természet szeretetéhez, elsősorban a gyerekekre, fiatalokra koncentrálva” – mutatott rá a polgármester.
Katarína Béresová, a Szlovák Környezetvédelmi Ügynökséghez tartozó Túzok Központ menedzsere is a szemléletformálást tartotta a pályázat egyik legfőbb értékének, valamint az egyes fejlesztések összekapcsolását, egymásra épülését, ami felkeltheti a térségbe látogató turisták érdeklődését is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.