Modern hazafiság – hallom a legújabb varázsszót valamelyik politikus szájából. Tagjai közé fogadott egy szemiotikai társaság, ám „fogalmam” sincs, mit jelenthet a fogalom.
Modern hazafiság
Modern hazafiság – hallom a legújabb varázsszót valamelyik politikus szájából. Tagjai közé fogadott egy szemiotikai társaság, ám „fogalmam” sincs, mit jelenthet a fogalom. A hazafiság jelentésével a modern jelző nélkül nagyjából tisztában vagyok, még akkor is, ha azt egyes pártok (vagy mindegyik?) igyekeznek saját céljaikra kisajátítani, még akkor is, ha egyre relatívabb megnyilvánulási formákba bújtatják. Hazafiként lehet viselkedni, élni. Bármilyen demokratikus politikai meggyőződéssel, balosként, jobbosként, liberálisként. De hogy valaki modern hazafiként mit tehet? És tessék mondani, van régimódi hazafiság is? És akkor az, aki nem modern ember, mint volt példának okáért a nagyapám, az ugye nem válhat modern hazafivá... csak egyféle politikai, nem pedig morális-kulturális meggyőződéssel... Ejnye! Nem lehet, hogy a hazafiság a konkrét helyzetben és egyben minden alkalommal hazafiság? Ha csak tegnap volt az, ma már nem, akkor az mitől hazafiság? Ha a hazafiság lehet valamilyen, pl. modern vagy nem modern, jó vagy rossz, mert önmagában, jelzők nélkül nem egyértelmű, akkor ott valaki szorgalmasan spekulál! Lehet, túlságosan romantikus vagyok?! Valaki vagy hazafi, vagy nem. Vagy becsületes, vagy nem. Félig becsületes, félig hazafi nem lehet. Tudom, fogalmaink és fogalomzavaraink világunkkal együtt átalakulnak, s még az alapvető értékeket jelölők sem egyértelműen olyanok, amilyeneknek tartjuk őket. Nem vagyok én, kérem, a fejlődés ellen! Csak azt hiszem, ha majdnem minden viszonylagossá válik – s a változás nem feltétlenül rossz –, viszonyítási pontokra akkor is szükség lesz. Mert ugye, mihez képest valamilyen valami? Mihez képest modern a hazafiság? A fasizmushoz vagy a kommunizmushoz képest? Kihez képest hazafi az ember fia? István királyhoz, Mátyáshoz, Kossuth-hoz, Széchenyihez, Deákhoz stb. képest? Vagy csakis a politikusokhoz képest? Vajon miért választ valaki egy stabil jelentést vonzó szóhoz relatív jelzőt? Mert filozófus? Ez esetben nem. Mert politikus? Mert „modern” politikus? Mihez képest modern? Manapság... Egy (talán) posztmodern korban... Merthogy nem a jövőhöz képest, azt csak remélni tudom!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.