Azt a tényt, hogy az idő terhe alatt összedől egy-egy csűr, szénakalap vagy kisebb-nagyobb gazdasági épület, az ember már-már természetesnek veszi, bár sajnálkozik is egyben. Az a tény azonban, hogy viszonylag jó állapotban lévő kastély tűnjön el egyik pillanatról a másikra, még a gömöri állapotokhoz szokott szemnek is enyhén szólva feltűnő. Jelen esetben a Füge községben egykoron állt Hevessy-kastély tűnt el nyomtalanul. Igen, nyomtalanul.
Miért tűnt el a fügei Hevessy-kastély?
De lássuk előbb az épület történetét! Füge első írásos említése 1244-ből való. Eszerint a fügei Hontnak kúriája volt a faluban. Ennek helyét nem ismerjük, nyoma nem maradt, ám valószínű, hogy a most lebontott Hevessy-kastély helyén, jól védhető emelkedésen, patakok által körbezárt dombon állhatott.
A település sokszor váltott gazdát. A 19. században a Hevessyek, az egyik neves gömöri család telepedett meg itt, s jelentős birtokot épített ki. Akkori gazdasági erejükhöz mérten szép kúriát építettek - azt, amely most eltűnt. Az épület délkelet–északnyugati tájolású, fő homlokzatának tengelyében oszlopokon nyugvó portikusszal, hátsó homlokzatán pedig szintén oszlopokon nyugvó tornáccal. Információink szerint ez az épület rajta volt a műemlékvédelmi listán is, tehát lebontásához onnan is kellett engedélyt kérni. Azt a szakhivataltól meg is kapta az osztrák tulajdonos, aki állítólag vadászpanziót építtet majd a helyére. Minden valószínűség szerint csak 2008 után; addig a fügei kerülőutat építő cég telephelyeként szolgál, bérbe adták. Jó telek jól használható üresen is.
Miért jutott ilyen sorsra a kastély?
Részben a vidék szegénysége, részben a tőkehiány az oka. Az épületben a múlt rendszerben a fügei községháza és az anyakönyvi hivatal kapott helyet. Míg a falué volt, legalább valamilyen szinten rendben tartották. Tehát nem ázott be a tető, nem hullott a vakolat, nem rongálták meg, nem fosztották ki teljesen. A jogos restitúciónak köszönhetően az ingatlan viszszakerült eredeti tulajdonosaihoz, akiknek már sem anyagi erejük, sem elképzelésük nem volt a kastély további sorsát illetően. Néhai Hevessy Zoltán évtizedekig a saját kastélyával szemben, a szocialista realizmust idéző tömbház egyik egyszobás lakásában élt. Sajnos, nem élhette meg a restitúciót. Valószínűleg leszármazottai sem gondolták azt, hogy mihelyt visszakapják a kastélyukat a községi hivatal kiköltözése után, ingatlanjukat vandálok és tolvajok kezdik el fosztogatni. Szinte minden mozdíthatót elvittek innen – építőanyagnak vagy fűtőanyagnak.
Lalik László polgármester elmondta, amikor tavaly ősszel bontani kezdték a kastélyt, az már statikai szempontból is menthetetlen volt. A nemrégiben elhunyt Tököly Gábor kutató, a régióbeli műemlékek pótolhatatlan mentőangyala írta a Kastélyok, kúriák, udvarházak Gömörben című, páratlanul fontos szakmunkájában a fügei Hevessy-kastélyról: „Tetejét már megbontották a fosztogatók, s az épület belsejében is rossz előjelű munkálatok nyomai észlelhetők.” A rossz előjelek végeredménye: Gömörben egy kastéllyal kevesebb van. Az pedig egyelőre kérdés, hogy egy vadászpanzióval több lesz-e.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.