Magyar tanító a Kárpátok alatt

Deáki. Mi a mai tanító fő feladata, az hogy tanítson, vagy az, hogy neveljen? Kié a nagyobb felelősség a nevelésben, a tanítóé vagy a szülőé? Segíti-e vagy gátolja a tanító munkáját a szülő? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is felvetődtek egy nemrégi könyvbemutatót követő vitában.

Deáki. Mi a mai tanító fő feladata, az hogy tanítson, vagy az, hogy neveljen? Kié a nagyobb felelősség a nevelésben, a tanítóé vagy a szülőé? Segíti-e vagy gátolja a tanító munkáját a szülő? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is felvetődtek egy nemrégi könyvbemutatót követő vitában.

A bemutatót Pukkai László nyugalmazott galántai gimnáziumi tanár tartotta, aki több mint harminc év elteltével rendezte sajtó alá Boros Béla Magyar tanító a Kárpátok alatt című könyvét. A Szlovenszkói Általános Magyar Tanítóegyesület, a SZÁMTE történetét feldolgozó könyvet már ismertettük az Új Szó-ban, a deáki bemutató azonban valamivel több volt, hiszen egy olyan egykori aktív SZÁMTE-tag életét is bemutatta, aki több tucatnyi, az eredeti kéziratban szereplő társával együtt kimaradt az anyagi okokból erősen leszűkített terjedelmű kiadványból.

A vágfarkasdi születésű Ivány Ferencről van szó, aki mint református igazgató-kántortanító, 23 évig tevékenykedett Deákiban. A SZÁMTE tevékenységében nemcsak tanítóként, hanem képzőművészként is részt vett. Ügyeskezű rajzoló, festő volt, akvarelljeiből több kiállítást is rendezett, az országos tanítói énekkar aktív tagjaként megfestette az énekkar jeligéjének szimbolikus képét: a magyar tanyák és rónák fölött szárnyaló lantot. Megfestette a Magyar Tanítók Könyvesboltja cégérét. Tankönyveket és szépirodalmi műveket illusztrált, színpadi díszleteket készített. A kitelepítések idején Budakeszire került, és azóta már elhunyt, de egykori deáki diákjai máig szeretettel emlékeznek rá.

Az említett könyvbemutatón is több volt diákja megjelent, és egyikük arra is emlékezett, hogy amikor a háború után már tiltották a magyar nyelvű tanítást, a deáki református gyerekek a könyvet a kabátjuk alá rejtve, titokban jártak Ivány tanító úrhoz magyar nyelvű oktatásra. „Akkoriban még nagy becsülete volt a tanítónak, de tudott is fegyelmet tartani. Ha nem volt benn a tanteremben, mi hátratett kézzel ültünk, és fennhangon ismételtük az illemtan szabályait” – emlékezett vissza egy másik volt diák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?