Szaktanintézetünk a következő hároméves szakokat kínálja a pályaválasztás előtt álló kilencedikeseknek.
Kőműves
A Tőketerebesi járásban csak intézményünk képez kőműveseket.
Szaktanintézetünk a következő hároméves szakokat kínálja a pályaválasztás előtt álló kilencedikeseknek.
Kőműves
A Tőketerebesi járásban csak intézményünk képez kőműveseket.
Kőműves
A Tőketerebesi járásban csak intézményünk képez kőműveseket. A diákok a tanulmányi idő alatt megismerkednek a különböző építőanyagokkal és azok tulajdonságaival, elsajátítják a munkájukhoz szükséges szerszámok, segédeszközök és gépek használatát. A gyakorlati oktatás részeként rekonstrukciós és átépítési munkálatokat is végeznek. A képzés végén a diákok záróvizsgát tesznek, és szakmunkás-bizonyítványt szereznek. A kőművesek ingyenes tanszercsomagot és munkaruhát kapnak.
Asztalos
Ezt a szakmát azoknak a fiúknak és lányoknak ajánljuk, akik jó kézügyeséggel rendelkeznek. A képzési idő végén a diákok záróvizsgáznak és szakmunkás-bizonyítványt kapnak. Tanulmányaik során a leendő asztalosok megismerkednek az egyes fafajtákkal, azok szerkezetével és tulajdonságaival. Megtanulják használni és karbantartani a különböző famegmunkáló szerszámokat és gépeket. Nekik is ingyenes a tanszercsomag és a munkaruha.
Nőiruha-készítő
A képzés során a tanulók elsajátítják a különböző női ruhák szabását és varrását, valamint a nagyüzemi ruhakészítés alapjaival is megismerkednek. A harmadik év végén a diákok záróvizsgát tesznek, és szakmunkás-bizonyítványt szereznek. A lányok a szakmai gyakorlat egy részében a környékbeli ruhagyáraknak dolgoznak. A diákoknak lehetőségük van a továbbtanulásra, ugyanis a kétéves szakosított tanulmányi forma végén megszerezhetik az érettségit.
Festő
A régióban kizárólag iskolánk képez festőket. A tanulmányi idő alatt a diákok megismerkednek az egyes festékfajtákkal és azok tulajdonságaival. Megtanulják használni a különböző segédeszközöket és gépeket. Az alapvető festési, mázolási technikákon kívül elsajátítják a különféle dekorációs minták, feliratok, fa- és márványutánzatok készítésének módját is.
Gépésztechnikus
A tanulmányi idő alatt a diákok műszaki rajzot, gépészeti alapismereteket és anyagismeretet tanulnak. Megismerkednek továbbá az egyes gépelemekkel és berendezésekkel, a szakmai gyakorlat alatt pedig elsajátítják a fémmegmunkálást, illetve az ív- és lánghegesztés alapjait.
Vízvezeték-szerelő
Az elméleti oktatás során a diákok műszaki rajzot, építkezési szerkezettant és anyagismeretet tanulnak, valamint elsajátítják a fűtéstechnika és gázszerelés alapjait. A gyakorlati foglalkozásokon megtanulják a különböző kazánok, fűtőberendezések beszerelését és üzembe helyezését, illetve azok karbantartását.
Ács
A diákok megismerkednek a fából készült mennyezet- és tetőszerkezetek fajtáival, valamint azok összeállításával. A fiúk a gyakorlati oktatás egy részét építkezéseken töltik, illetve a padlózat lerakását is elsajátítják. A diákok hároméves képzése 12 évvel ezelőtt négyéves szakokkal bővült, melyek érettségivel végződnek.
Elektrotechnikai műszerész
A szak iránt érdeklődőknek matematikából és fizikából kell jó előmenetellel rendelkezniük. A diákok az elméleti oktatás során megtanulják az elektronika alapvető törvényszerűségeit, elsajátítják az áramkörök, valamint a különböző berendezések tervezését és a mérés szabályait. A négyéves képzés érettségivel zárul, a végzősök szakmunkás-bizonyítványt kapnak. A jó eredményeket felmutató diákok főiskolán is folytathatják tanulmányaikat.
Ruhaipari technikus
Ez a szak először a 2000/2001-es tanévben nyílt meg. A négyéves képzésre fiúk és lányok egyaránt jelentkezhetnek. Tanulmányaik során a diákok megismerkednek a különböző textíliákkal, a ruhaiparban használatos gépekkel, berendezésekkel, és alapvető esztétikai ismereteket is szereznek. A képzés évei alatt a tanulók kellő jártasságra tesznek szert a férfi-, női és gyerekruhák, valamint a fehérneműk készítésében. A végzős diákok a ruhaiparban betölthetnek szervezői és irányítói munkakört, illetve később főiskolán is folytathatják majd tanulmányaikat.
A szakmunkásképző iskolával közös igazgatóság alatt működik a leány szakközépiskola, amely az 1992/93-as tanévben jött létre.
Kereskedelem és vállalkozás
Diákjaink tanulmányaik befejezése után elsősorban kis- és középvállalkozókként helyezkedhetnek el, de jó esélyük van arra is, hogy az állami szektorban találjanak munkát, ill. főiskolán tanuljanak tovább. A négyéves képzés során a lányok megtanulják, hogyan kell értékesíteni az egyes árucikkeket, megismerik azok beszerzésének és eladásának a módját, valamint a hivatalos iratok elkészítését és az ügyintézés szabályait is elsajátíthatják. Növendékeink közgazdasági, számviteli, könyvelési és alapvető jogi ismereteket sajátítanak el. Ezen kívül kellő jártasságra tesznek szert a hivatalos ügyintézésben és levelezésben. A leányiskola diákjai a harmadik évfolyamtól vállalkozás a turizmusban és az idegenforgalomban elnevezéssel egy új tanulmányi irányzatot is választhatnak. A lányok két idegen nyelvet és gépírást is tanulnak, ill. alapos számítógépes ismereteket szereznek.
Intézményünk tanári kara és a szakoktatók a diákok alapos elméleti és szakmai felkészítésére törekednek. Ennek köszönhetően növendékeink évről évre szép eredményeket érnek el a különböző versenyeken. Az elektronikai műszerészek rendszeresen képviselik iskolájukat a kerületi versenyeken, de eljutottak már az országos döntőbe is. A diákok részt vesznek a vers- és prózamondó versenyeken, a helyesírási, történelmi és a különböző idegen nyelvi vetélkedőkön. A ruhaipari technikusok pedig nemcsak hazai, hanem nemzetközi versenyeken is megállják a helyüket. Délutánonként különféle szakkörök működnek intézményünkben, pl. szlovák nyelvi érettségi-előkészítő, elektronikai, számítástechnikai és sportkör, valamint egy, a drogmegelőzéssel és a drogfogyasztás káros hatásaival foglalkozó csoport is tevékenykedik az iskolán. A világhálón szörfözni vágyóknak biztosított a korlátlan internet-hozzáférés a legmodernebb gépekkel, a nyomdával és a scannerrel berendezett számítástechnikai szaktantermekben. Ezen kívül lehet asztaliteniszezni, és a jól felszerelt edzőteremben erősíteni. 2003 decemberében iskolánkban megalakult a Szlovák Vöröskereszt helyi szervezete. Ez a diákokból és az intézmény alkalmazottaiból álló lelkes csoport rendszeresen szervez jótékonysági gyűjtést a rászorulóknak, sőt újabban egyre több önkéntes véradó is akad közöttük. Az iskola a vállalkozói tevékenységének keretében egy varrodát működtet, ahol a végzős diákok tanulmányaik befejezése után munkát kaphatnak.
Elérhetőségek: 056/632 1467, fax: 056/632 2678, e-mail: skola@ soukchlmec.edu.sk, www.soukchlmec.edu.sk
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.