<p>Tanteremhiánnyal küzdenek a rimaszombati Dúsa utcai magyar tanítási nyelvű alapiskolában. A diákok létszáma évek óta folyamatosan nő, idén 38 elsőst fogadott az intézmény, minden osztályterem zsúfolt.</p>
Krónikus helyhiány a Dúsa utcai iskolában
Az iskola vezetése már korábban jelezte a fenntartónak, prognózisaik szerint folyamatosan növekedni fog a diákok létszáma, és a korábban óvodának szánt épületben már nem férnek el. Tavaly 107 kisdiák járt ebbe az iskolába, idén már 119 fővel kezdték a tanévet. Minden talpalatnyi helyen tanítanak, a feltételek nem igazán kedvezőek az amúgy is hátrányos helyzetű, sokszor nehezebben kezelhető gyerekekkel való foglalkozáshoz. Tornaterem sincs, jó időben az udvaron tornáznak, játszanak a gyerekek, de rossz időben beszorulnak a szűk folyosókra.
„Egyértelműen kinőttük az épületet, nem tudunk több tantermet nyitni. Egyrészt öröm, hogy sok a gyerek, másrészt viszont gond, mert nem tudjuk mindenben teljesíteni az előírásokat, és ez a helyhiány az oktatás kárára mehet” – mondta Vaskői Károly, az iskola igazgatója. A városközponttól bő három kilométerre lévő Dúsa utcai iskolába a mintegy ezerszáz lakost számláló roma telepről járnak a tanulók. Az intézmény fontos szerepet játszik a roma közösség életében, a szülők azt szeretnék, ha gyerekeiknek nem kellene a városba utazniuk, mert az többletköltséget jelentene, egyben nagyobb csábítást a gyerekeknek az iskolakerülésre.
A jelenlegi áldatlan állapoton egyedül egy jelentős mértékű bővítés segíthetne. A már évek óta elkészített tervek szerint legkevesebb kétmillió euróba (60 millió korona) kerülne hat új osztály, egy tornaterem, egy közösségi központ céljait is szolgáló terem, valamint két orvosi rendelő megépítése. A terveket még idén májusban elküldték az oktatási minisztériumnak, az akkori tárcavezetés pénzhiányra hivatkozva a kérvényt és a terveket továbbküldte a régiófejlesztési és építésügyi minisztériumnak, onnan viszont már nem érkezett biztató válasz.
Ha sikerülne végre pénzt szerezni a Dúsa utcai iskola bővítésére, a távlati tervek szerint egy teljes szervezettségű, nem teljes évfolyamokkal rendelkező oktatási intézménnyé alakítanák át a jelenleg csak alsó tagozatos alapiskolát. A városnak saját forrásaiból nincs, és belátható időn belül nem is lesz pénze ekkora nagyságrendű beruházásba belefogni. Az évek óta felgyülemlett problémákat sem a gyerekek, sem a szülők szempontjából nem támogatott, az egyik szabad kapacitással rendelkező, szlovák tanítási nyelvű alapiskola épületébe való részleges áttelepítéssel is meg lehetne oldani ugyan, de ez komoly ellenkezést váltana ki az esetleges befogadó intézményben és a Dúsa utcai szülők körében is.
Az iskola vezetése és a romák oktatását és felzárkózatását támogató civil szerveződés képviselői szerint egy ilyen iskola megépítésére több uniós forrásból is lehetne pályázni, részben az iskolák infrastrukturális fejlesztését támogató alapból, részben pedig a romák oktatását és felzárkóztatását támogató programokból. Az illetékesek a fenntartóval együtt azt tervezik, pályázatukat aktualizálva és kibővítve hamarosan ismét eljuttatják az illetékes szaktárcához. A rimaszombati Dúsa utcai alapiskola bővítésének kérdésével már valószínűleg csak az idei helyhatósági választások után felálló új képviselő-testület fog foglalkozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.