Fehérgyarmat. Magyar–román–szlovák–ukrán eurorégiós szervezet alakult Fehérgyarmaton szombaton: az Ung-Tisza-Túr Európai Területi Együttműködési Csoportosulás egyezményét a négy ország alapító önkormányzatainak polgármesterei írták alá.
Közös magyar–román–szlovák–ukrán eurorégió
A dokumentumot Tilki Attila, Fehérgyarmat, Lakatosné Sira Magdolna, Túristvándi, Czinke István, Vaján (Szlovákia), Kóczán Levente, Túrterebes (Románia) és Lőrincz Béla, Gát (Ukrajna) polgármestere látta el kézjegyével.
A csoportosulás a három folyó völgyében található 216 település mintegy 400 ezer lakosának gazdasági-kulturális együttműködését szeretné előmozdítani, főként a kis- és középvállalkozások, valamint az idegenforgalom fejlesztése kap elsőbbséget – mondta Lakatosné Sira Magdolna az MTI munkatársának. Hozzátette: a csoportosulás háromfős munkaszervezetének központja a magyarországi Túristvándiban, a polgármesteri hivatalban lesz.
Az alakuló ülésen Tilki Attila, Fehérgyarmat polgármestere, országgyűlési képviselő arról szólt, hogy az Európai Unió január 1-jétől emelte be a kohéziós fejlesztési keretbe a területi csoportosulások támogatását, s az Ung-Tisza-Túr eurorégiós szervezet – tudomása szerint – elsőként alakult meg a kontinensen.
A magyar–román–szlovák–ukrán csoportosulást levélben üdvözölte Antonio de Blasio, az Európai Parlament regionális ügyekért felelős képviselője, akinek elismerő sorait felolvasták az egyezmény aláírását megelőzően.
Köszöntötte az együttműködési szervezet létrehozását a rendezvényen Fülöp István országgyűlési képviselő, Szabolcs-Szatmár-Bereg, és Szabó István, a romániai Szatmár megye önkormányzati elnöke, illetve Szőlősi János, a szlovákiai Kassa megye helyhatósági alelnöke.
Fülöp István a Brüsszeltől legtávolabbra eső települések együttműködésétől azt várja, hogy – mint kiemelte – „az uniós források bevonásával jelentős mértékű gazdasági-idegenforgalmi fejlődést érnek el”.
Szabó István bejelentette: Magyarország és Románia schengeni határőrizeti rendszerhez kapcsolódása után újabb határállomások nyitását tervezik a térségben.
Az alakuló ülésre és az egyezmény ünnepélyes aláírására várták Németh Zsoltot, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnökét, aki a havazásból adódó közlekedési nehézségek miatt csak később találkozhatott Fehérgyarmaton a szervezet alapítóival.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.