Kórházak a tönk szélén

A kassai megyei önkormányzat fennhatósága alá tartozó négy kórházban ágyak és munkahelyek szűnnek meg.

A takarékosság jegyében megkezdett évben a megye vezetése hetente ellenőrzi a rozsnyói, az iglói, a nagymihályi és a tőketerebesi kórház számláit, a négy igazgató pedig személyesen számol be az aktuális helyzetről a megyei osztályvezetőnek. Az egészségügyi intézmények tavalyi tartozását ugyan kiegyenlítette az állam, ám a kórházak várhatóan idén sem lesznek nyereségesek, és a hivatal továbbra is az állami költségvetésből számít pénzre. Továbbra is kérdéses, ki fizeti a felhalmozott késedelmi költségeket és büntetéseket. Mivel a megyének erre nincs pénze, Rudolf Bauer megyei elnök a költségek elengedését fogja kérni az adóhivataltól. Bauer a számok nyelvére is lefordította a takarékossági intézkedések lényegét. Eszerint szüneteltetik a költséges és indokolatlan építkezéseket, felszámolják a kihasználatlan kórházi ágyakat, és megválnak a nélkülözhető alkalmazottaktól. A rozsnyói kórházban az ágyak 30 százaléka kihasználatlan, Iglón ez a szám 27 százalék, Nagymihályon 29, Tőketerebesen pedig 31 százalék. A segédszemélyzet létszáma jelenleg a nagymihályi kórházban a legnagyobb: itt összesen 1209-en dolgoznak, és a tervek szerint idén 45 alkalmazottól válnak meg. A rozsnyói kórház dolgozóinak létszámát a jelenlegi 852 főről fokozatosan 760-ra csökkentik, itt is elsősorban a segédszemélyzet és az ápolónők egy része lesz kénytelen új állás után nézni. Iglón 38 fővel csökken az állomány. A tőketerebesi kórházban egyelőre nem tudni, hányan maradhatnak a jelenlegi 894 dolgozóból. Alojz Rajnič, a megyei hivatal egészségügyi osztályának vezetője elmondta, valamennyi munkahely szükségességét komoly elemzések alapján, a helyi viszonyokat figyelembe véve döntik el, az egyes osztályok megszüntetése, illetve összevonása pedig az egészségügyi minisztérium reformintézkedéseitől függ. A megyei illetékesek azt ígérik, a betegek nem fogják megérezni a változásokat és a kezelés színvonala sem csökken majd. A rendelőintézetek közül csak azok kerülnek megyei fennhatóság alá, amelyekre az önkormányzatok nem tartanak igényt. Ha az államfő is aláírja a vonatkozó törvényt, a tavaly elindult privatizációs folyamatokat idén be kell fejezni. Ez a döntés többek közt a szepsi és a kassai rendelőintézetet is érinti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?