Kevés a városi rendőr Kassán

Kassa. A városi rendőrség parancsnoka szerint a jelenlegi 144 fős állomány kevés a közbiztonság javításához, Kassa vezetése viszont azt állítja, nincs pénz ennél több városi rendőrre. A polgárok néhány évvel ezelőtt még elégedetten állapíthatták meg, hogy amerre néznek, mosolygó járőröket látnak az utcán.

Kassa. A városi rendőrség parancsnoka szerint a jelenlegi 144 fős állomány kevés a közbiztonság javításához, Kassa vezetése viszont azt állítja, nincs pénz ennél több városi rendőrre. A polgárok néhány évvel ezelőtt még elégedetten állapíthatták meg, hogy amerre néznek, mosolygó járőröket látnak az utcán. Előbb a mosoly hervadt le az arcokról, aztán fokozatosan fogyatkozni kezdett az állomány is, amely „fénykorában”, 1999-ben a 300 főt is elérte. Az egyre tetemesebb adósságokat felhalmozó város minden lehetséges módon igyekezett takarékoskodni, ennek az igyekezetnek esett áldozatul a „Biztonságos Kassa” elnevezésű kezdeményezés is, amelynek keretében növelték a rendőrök létszámát. Egyre kevesebb pénz jutott a rendfenntartásra, és a szerv úgy segített magán, ahogyan tudott; többek között előre megszabott havi kvóták szerint bírságolták a tilosban parkoló autókat. Az átláthatatlan gazdálkodás miatt idén tavasszal menesztették a városi rendőrség parancsnokát, helyére az addigi jogi osztályvezető, Dušan Šlosár lépett – egyelőre megbízottként. A város vezetése átszervezést várt tőle, ami meg is történt: a nyári hónapokban jóval több parkolójegy fogyott, mint korábban, mivel a rendőrök újabban nemcsak bírságolnak és elvontatnak, hanem előbb barátságosan figyelmeztetik is az autósokat, ha kell, többször is. Šlosár szerint azonban legkevesebb 200 főre lenne szükség ahhoz, hogy a hatóság zavartalanul működhessen.

„Sokan heti öt nap helyett hét napig dolgoznak, ami annyit jelent, hogy a törvényesség határán egyensúlyozunk. Másképpen azonban nem lehet megoldani azt, hogy hat városrészben napi huszonnégy órás szolgálatot teljesítsünk, a többi kerületben pedig az érvényes beosztás szerint rendszeresen járőrözzünk. A nyugati városrészben, azaz a legnagyobb városkerületek egyikében így is csupán tizenhat embert tudunk kiküldeni, ami nagyon kevés” – állítja a megbízott rendőrkapitány. A járőrök feladata elsősorban a városi rendeletek betartásának ellenőrzése, ám rendbontás esetén szintén felléphetnek, erőszak gyanújának esetén pedig egy nagykorú lakó szóbeli engedélyével a lakásba is beléphetnek.

A közelmúltban néhány rendőrnek azért kellett elhagynia a testületet, mert elfelejtették, meddig terjed a hatáskörük, és intézkedés helyett bántalmazni kezdték a feltételezett rendbontókat. Az elbocsátottak helyére ugyan felvehettek új alkalmazottakat, állománybővítésre azonban továbbra sincs pénzt. A rendőrség fenntartása évi 56 millió koronába kerül, a jobboldali városi képviselők ezt is indokolatlanul soknak tartják. A szerv 1998 óta állami támogatás nélkül működik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?