Lévárt. A hajdan jó minőségű, tűzálló cserépedényeiről s a közeli gyógyfürdőjéről híres gömöri faluban egy falumúzeum létesítéséről határozott a helyi önkormányzat. Mint Halász Márta polgármestertől megtudtuk, már nagyban folynak a munkálatok a leendő tájházon.
Készül a tájház Lévárton
Lévárt. A hajdan jó minőségű, tűzálló cserépedényeiről s a közeli gyógyfürdőjéről híres gömöri faluban egy falumúzeum létesítéséről határozott a helyi önkormányzat. Mint Halász Márta polgármestertől megtudtuk, már nagyban folynak a munkálatok a leendő tájházon. Az új létesítményt az egykori helyi kultúrházban kívánják létrehozni, amely korábban lakóház volt. „Az épületet átalakítottuk, kívül-belül levertük a vakolatot és újra vakoltuk, új ablakok és hamarosan új ajtók is kerülnek rá” – mondta a polgármester asszony, majd elmondta, hogy amennyiben az időjárás is engedi, a tetőcserepeket is ki fogják cserélni. Tájékoztatása szerint a három helyiség egyikében a kenderfeldolgozás eszközeit és termékeit, az egykori pitvarban konyhai eszközöket fognak kiállítani, míg a harmadik helyiségben egy szobabelsőt kívánnak berendezni. Az udvaron természetesen helyet kap egy kemence is, s amennyiben sikerül összegyűjteni az egykori szerszámokat és eszközöket, egy fazekas műhelyt is berendeznek. A kiállítási tárgyak – melyeket az önkormányzat csak kölcsön kér – továbbra is a felajánlók tulajdonában maradnak, az önkormányzat csak annyit szeretne elérni, hogy az egyes használati és berendezési tárgyakkal a helyiek és az ide látogatók is megismerkedhessenek. A kivitelezést a Környezetvédelmi Ügynökség által nyújtott anyagi támogatásból fedezik, s a munkálatokat az ösztönző programba bekapcsolt helyi lakosok végzik. A kezdeményezés, melyet a Túroc menti Mikrorégió is támogatásáról biztosított, azért is dicséretes, mert ebben a gazdag történelmi, néprajzi és kulturális hagyománnyal rendelkező térségben – az állami múzeumokat leszámítva – csak Szalócon, Gömörhorkán és Medveshidegkúton tekinthető meg egy-egy néprajzi gyűjtemény, valamint Tornalján előzetes bejelentés alapján látogatható a Kulturális Antropológiai Műhely állandó néprajzi-helytörténeti kiállítása és időszakos tárlatai. „Derűlátó vagyok, azért még vannak jóakaratú emberek, akik segítenek, s így a lévárti tájház már szeptemberben fogadhatja az első látogatókat” – mondta végezetül Halász Márta polgármester asszony.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.