Kérhetek kártérítést, ha késik a vonat?

Egyedülálló vagyok, így egyrészt környezetvédelmi megfontolásból, másrészt a magas fenntartási költségek miatt úgy döntöttem, nem veszek személygépkocsit. Ezért gyakran utazom vonattal, hosszabb távokra is – belföldi és nemzetközi járatokon is.

Egyedülálló vagyok, így egyrészt környezetvédelmi megfontolásból, másrészt a magas fenntartási költségek miatt úgy döntöttem, nem veszek személygépkocsit. Ezért gyakran utazom vonattal, hosszabb távokra is – belföldi és nemzetközi járatokon is. Jó párszor előfordult már, hogy a járat késése miatt át kellett szerveznem az aznapi programomat. Én megértem, hogy az időnkénti késések az élet velejárói. Viszont ha már ilyen bosszúságot okoztak az utasoknak, legalább kártérítést adhatnának nekik. Úgy rémlik, ha több mint egy órát késik a vonat, vissza kell fizetni az utasnak a menetjegye árát.

A szlovák vasúttársaságnál próbálkoztam is érvényesíteni a jogaim, de leráztak azzal, ha belföldi járat késik, nincs módjuk kártérítést fizetni.

Az Európai Unión belüli vasúti személyszállítási szolgáltatások javítása végett hozták létre az 1371/2007-es számú rendeletet. E jogszabály uniós szinten fekteti le a vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok jogait és kötelezettségeit. A IV. fejezet részletezi a késéssel, csatlakozással és járatkimaradással kapcsolatos jogokat. Ha a végleges célállomásra való megérkezéskor több mint 60 perces késés várható, az utas azonnal választhat, hogy (i) a kifizetett menetjegy teljes árát visszatérítsék neki – az utazás meg nem tett részére, illetve ha az utazás számára (az eredeti útiterve szempontjából) már érdektelenné vált, a már megtett részre, a kiindulási helyre való lehető legkorábbi visszajuttatás biztosításával együtt, vagy (ii) hogy folytassa az utazást a célállomásig, akár alternatív úton, a lehető legkorábban vagy (iii) az általa választott későbbi időpontban.

A rendelet 17. cikke szerint, ha 60-119 percet késik a vonat, a menetjegy árának 25%-a, a 120 perces vagy azt meghaladó késésért pedig annak 50 %-a igényelhető̋ vissza.

Mivel azonban a belföldi vasúti személyszállítási szolgáltatások jellegükben eltérnek a nemzetközi távolsági szolgáltatásoktól, a rendelet lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy a belföldi szolgáltatásokra vonatkozóan mentességet kérjenek a rendelet egyes rendelkezéseinek alkalmazása alól – beleértve a kártérítési kötelezettségre vonatkozó cikkeket is. Szlovákia élt is ezzel a lehetőséggel, így a közlekedési minisztérium a rendelet 13., 17., 18(2)a, 21–23. cikkeinek alkalmazása alóli kivételt adott a szlovák vasúttársaságnak (Železničná spoločnosť Slovensko a. s.). Ez a mentesség a belföldi távolsági járatokra vonatkozóan ideiglenes (2019 végéig), míg a regionális és (kül)városi vonalakat illetően tartós. Ezért a szlovák vasút által üzemeltetett belföldi járatokon hatvan percet meghaladó késéskor az utas csak az EC-illeték, illetve az SC-járatoknál 2 euró visszatérítését kérheti. A vasút kártérítési kötelezettsége azonban nem terjed ki a külső körülmények okozta késésekre, pl. természeti katasztrófák, közlekedési baleset, előre bejelentett sztrájk vagy a vonalon folyó építési munkálatok miatti késésekre.

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?