Károlyi József nevét viseli a farkasdi alapiskola

Farkasd AI-név
Farkasd |

Ünnepélyes névadót tartottak a farkasdi alapiskolában. Az intézmény Károlyi József nevét viseli, aki a községet támogató Károlyi család egyik tagja volt. A rendezvényen tiszteletét tette az őse nevét viselő leszármazott, Károlyi József gróf is.

Fontos ünnepséget tartottak a farkasdi magyar tannyelvű alapiskolában: az intézmény felvette Károlyi József nevét. Az egybegyűlteket a jelenlegi igazgató, Keresztesi Ildikó köszöntötte. Beszédében kifejtette, az ilyen ünnepi alkalmak lehetővé teszik, hogy visszaemlékezzünk az oktatás több mint 300 éves múltjára, azokra, akik hozzájárultak az iskola fennmaradásához és elősegítették a magyarság megmaradását is. Felidézve az iskola történetét felsorolta a legfontosabb eseményeket és a hozzájuk tartozó évszámokat. Az iskola első említése 1718-ból való, majd az akkori földesúr, Károly Antal gróf az intézményt bezáratta, 1773-tól a megye meghatalmazásával az iskolába Takács Görgy tanítót helyezték. Ebben az időben az iskola fenntartója a római katolikus hitközség és az uradalom volt. Károlyi Alajosné Erdődy Fanny 1882-ben építtette újra az iskolát és a katolikus óvodát. 1900-ban a református templom melletti intézményben tanultak a gyerekek, számuk egyre növekedett, ezért bővíteni kellett. 1931 decemberére, két hónap alatt készült el az új iskola, példaértékű összefogással. 1945-től 1955-ig szünetelt a magyar tannyelvű tanítás, utána egy átalakított vendéglőben és az egykori református iskola épületében indult újra az iskola, ami ma az 1979-ben átadott 22 tantermes épületben működik. 

„Az intézményt a benne tevékeny mindennapjaikat töltő emberek teszik igazán iskolává, a pedagógusok, a gyerekek, a szülők és a támogatók. Ünnepélyes névadónkon emlékezünk azokra is, akik lehetővé tették ezt a több mint 3 évszázados folytonosságot, minden igazgató, pedagógus, akik itt tanított, nyomot hagyott maga után tudásával, szakértelmével, önfeláldozásával. Az összes nevet felsorolni nem lehet, de hatalmas hálával és tisztelettel gondolunk mindenkire, aki oktatta és nevelte a farkasdi magyar gyerekeket” 

– fogalmazott. Megköszönte a szülői szövetség egykori elnökeinek és tagjainak is az önzetlen segítséget, valamint az önkormányzat és a társadalmi szervezetek tagjainak, a támogatóknak akik mind hozzájárultak az iskola fejlődéséhez.

A község polgármestere, Restár János kiemelte, Farkasdon is eljött az idő a változtatásra, mert az iskola eddigi megnevezése nem hangzott jól, nem volt köthető senkihez. Felsorolva Farkasd korábbi jelentős személyiségeit elmondta, miért éppen Károlyi Józsefre esett a választás a névválasztáskor. 

„Farkasd és a Károlyi család között több évszázados együttműködés van. Az arisztokrata Károlyi családról rosszat senki sem hallhatott. Vagyonos katolikus létükre támogatták a reformátusokat is, iskolát, bölcsődét, óvodát építtettek, a nevelés-oktatás terén a legtöbbet áldozták a falu több mint 900 éves történetében. Nemcsak a maguk hasznára, hanem mások javára is, mert a család minden tagja vallotta a jelmondatot: hittel és erénnyel keresd a hírnevet. Nem véletlen, hogy szerte a Kárpát-medencében iskolák és kulturális intézmények viselik a Károlyi nevet, ahogy az sem, hogy a néhai Károlyi József gróf nevét hagyta jóvá az önkormányzat, amivel teljes mértékben azonosulni tudott az iskola vezetése és aláírta az oktatásügyi miniszter is” 

– húzta alá Restár János. Hozzátette, hogy a megmaradás zálogát látja a hittel és reménnyel szavakban. Ezeknek a szavaknak a szellemisége vezette a Károlyi családot a jóra, a hasznosra, és így bírtak ki mindent, tartották meg a méltóságukat a nehéz időkben is.

Károlyi József gróf elmondta, nagy öröm számára, hogy részt vehet az ünnepségen. Felidézte a Károlyi család Farkasdhoz való 300 éves kötődését. Károlyi Sándor 1738-ban vásárolta meg a farkasdi birtokot. 

„A Károlyiak hagyományos katolikus család, kozmopolita és liberális gondolkodású tagjai anyagilag is támogatták a református vallásúakat is, bőkezű adományokat adtak a templomtorony és mindkét felekezet számára plébánia építésére, a későbbi generációk pedig az iskolákat. Az 1930-as években kezdődött földreform és a kommunista kisajátítás megfosztotta a családunkat attól a lehetőségtől, hogy Farkasd és Tótmegyer környékét továbbra is támogassa és ott kapcsolatokat tartson fenn. Ezért még nagyobb öröm megtapasztalnom, hogy Farkasd nem feledkezett meg családunkról, és öröm, hogy bár ritkán, de újra felvehetjük a személyes kapcsolatokat” 

– fogalmazott és sok sikert kívánt az iskola növendékeinek, hogy kemény munkával érjék el életcéljaikat.

A továbbiakban Novák Veronika levéltáros, helytörténész, Farkasd történetének kutatója és jó ismerője részletesen ismertette a Károlyi család történetét egészen a 13. századi feljegyzésektől kezdve napjainkig. Szintén kiemelte a család és a település közötti baráti viszonyt, amely az 1990-es évek végén kapott új lendületet mint a kölcsönös tisztelet jele. Úgy fogalmazott, a farkasdiak nem felejtették el, hogy a Károlyi családnak köszönhetően kedvezőbb feltételek mellett gazdálkodhatttak, mint a környező települések lakói. Utalva a gróf szavaira kiemelte a kölcsönös kapcsolatok fontosságát, amely remélhetőleg továbbra is fejlődik majd.

Polgár Tímea, a szülői szövetség elnöke kifejezte reményét, hogy az iskola méltóképpen viseli majd a Károlyi József nevet, hiszen az intézmény nemcsak munkahely, hanem szellemi műhely is. Az iskolának azt kívánta, hogy továbbra is az értelem, a szív és a közös tenni akarás jellemezze az ott dolgozókat és tanulókat.

Az ünneplő felnőttek ezután átadták a teret az iskola tanulóinak. Először az ünnepi alkalomra szerveződött, lányokból álló kórus adta elő műsorát, utánuk egy néptáncos összeállítás következett, majd egy lány és tucatnyi fiúból álló táncos csapat produkcióját láthatták az egybegyűltek.

Az épület bejárata mellett elhelyezett táblát, amely az új, Károlyi József Alapiskola Farkasd nevet jelöli, az intézmény igazgatója, Keresztesi Ildikó és Restár János polgármester leplezte le, Varga Róbert katolikus plébános szentelte fel és nagy tiszteletű Erdélyi Pál református lelkész áldotta meg.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?