Jövőre 40 éves a Jókai Hagyományőrző Tánccsoport

Harminckilenc évvel ezelőtt a néprajzi gyűjtésen részt vevő helyiekből megalakult a Jókai Hagyományőrző Tánccsoport.

Harminckilenc évvel ezelőtt a néprajzi gyűjtésen részt vevő helyiekből megalakult a Jókai Hagyományőrző Tánccsoport. A csoport jelenlegi vezetője Szakál Julianna.

Jóka

1977 őszén Görföl Jenő előzetes néprajzi feltáró gyűjtése alapján a pozsonyi Népművelési Intézet és a Csemadok népművelési osztálya néprajzi gyűjtést végzett Jókán. Film- és magnószalagra gyűjtötte a falu hagyományait. Szabóné Szakál Mária, Szakál Julianna és Szabó Lajos toborozta össze azokat, akik a falu népszokásait, hagyományos táncait még ismerték. A néprajzi gyűjtés után Takács András buzdítására megalakult a Jókai Hagyományőrző Tánccsoport Szabóné Szakál Mária és Szakál Julianna vezetésével.

„A csoportban nyugdíjasok és fiatalok is táncolnak, akiket a zene, a tánc, a hagyományok tisztelete és tudatos megtartása köt össze” – mondta Szakál Julianna, a tánccsoport vezetője. A Jókai Hagyományőrző Tánccsoport rendszeresen részt vett mind a magyar, mind a szlovák járási, kerületi és országos versenyeken, fesztiválokon. „Volt, hogy a szlovák versenyeken egyedüli magyar csoportként léptünk színpadra. Jártunk Myjaván, Východnán és Strážnicén” – mondta a tánccsoport vezetője. Többször felléptek külföldön, Spanyolországban, Franciaországban, Németországban, Ausztriában, Csehországban és Magyarországon. „Ma már nehéz lenne több napos fesztiválokon szerepelni, ha a meghívás nem jár költségtérítéssel. Ezért kénytelen a csoport a hazai, jókai fellépések mellett csak olyan szerepléseket vállalni, ahol a felmerülő költségeket megtérítik” – tette hozzá a csoportvezető. Szerepeltek a Szlovák Televízió műsorában, intervíziós adásokban. 1981-ben a Csehszlovák Televízió Quittner János és Takács András forgatókönyve alapján Örökség címmel filmet forgatott a csoporttal. A tánccsoport két lemezt adott ki. A műsort a csoport vezetője állítja össze a faluban többszöri néprajzi gyűjtéssel összegyűjtött anyagok és saját gyűjtései alapján. Repertoárjukban Jókán fellelhető táncok vannak: barátoké és Bertóké verbunk, csárdás, dudacsárdás, elnépiesedett polgári táncok. A tánccsoport feldolgozva állítja színpadra a falu hagyományait, ezeken az estéken a tánc mellett a szöveg és az ének is helyet kap. A csoportot kezdetben egy háromtagú helyi cigányzenekar kísérte Tankó Péter vezetésével, az utóbbi években a Csalló zenekar húzta a talpalávalót. Jelenleg a somorjai Duna Folk Band kíséri.

A Jókai Hagyományőrző Tánccsoport kétszer elnyerte a Csemadok Kiváló Népművészeti Csoportja címet. A fesztiválok bírálóbizottságai általában kiemelték a táncosok kiváló tánctudását és zenéjük tisztaságát. „Jövőre 40 éves a csoport, amit szeretnénk új, egész estét betöltő műsorral megünnepelni” – mondta a csoport vezetője.

Legközelebb a nyárasdi TeátRum színjátszó csoportot mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?