Valószínűleg senki sem szeretne rákbetegségben szenvedni, mégis, az emeberek nagy része úgy él, hogy akarva-akaratlanul is óriási veszélynek teszi ki magát. A dohányzás, az alkohol és a rossz szájhigiénia súlyos betegséghez vezethet.
Dohányzik, iszik és nem mos fogat? Súlyosan megbetegedhet! Mutatjuk a tüneteket
A fej- és nyaki rákos megbetegedések előfordulása Szlovákiában, sőt világszerte hosszú távon enyhén emelkedik. Nem ezek a leggyakoribb rákos megbetegedések, de az ilyen diagnózissal rendelkező betegek több mint fele nem éli túl – figyelmeztetett Klaudia Gočárová klinikai onkológus, aki a Rákellenes Liga civil szervezettel közösen a megelőzés fontosságát hangsúlyozta.
„Szlovákiában – olyan országokkal együtt, mint Magyarország és Románia – háromszor magasabb az előfordulási arány, mint Észak-Európában. Összességében világszerte évente mintegy 850 000 új esetet regisztrálnak, amelynek több mint a fele halálos kimenetelű” – mutatott rá Gočárová. Hozzátette: a nagy földrajzi különbségek összefüggnek a kockázati tényezőkkel, az etnikai-genetikai különbségekkel, valamint az ország fejlettségével is.
Fej- és nyaki daganatok
A fejlett országokban, például az Egyesült Államokban és Japánban a fej- és nyaki rákos megbetegedéseket túlnyomórészt a humán papillomavírus (HPV) fertőzés okozza. A szlovákiai betegek elsősorban HPV-mentes daganatokban szenvednek. A daganatok e csoportjának kockázati tényezői elsősorban a dohányzás és az alkohol, de a rossz szájhigiénia és a napozás is árthat.
„A rágógumi formájában kapható vagy szippantható füstmentes dohány az utóbbi időben nagyon népszerűvé vált, különösen a fiatalabbak körében. Ugyan nem keletkezik füst, illetve itt nincsenek közvetlen égési termékek, viszont a nyálkahártya ebben az esetben is közvetlen kapcsolatba kerül a rákkeltő anyagokkal. A füstmentes dohány bizonyítottan növeli a nyálkahártya, a fej és a nyak rákos megbetegedésének kockázatát is” – mondta Gočárová.
Hogyan kellene kinéznie a megelőzésnek?
A rákbetegségeket nagyon sokféleképpen meg lehet előzni, ezért a szakértők szerint nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a prevencióra, mely alapja a következők:
- Ne dohányozzunk!
- Ne használjunk füstmentes dohánytermékeket!
- Korlátozzuk az alkoholfogyasztást!
- Kerüljük a napozást!
- Használjunk fényvédővel ellátott ajakbalzsamot!
Nagyon fontos a HPV-vírus elleni oltás is, mely nemcsak a nőgyógyászati, hanem a fej- és nyaki rákbetegségek szempontjából is jelentős.
A betegség tünetei
Ha mégis kialakul a betegség, rendkívül fontos gyorsan felismerni és meghatározni a pontos diagnózist. A betegek több mint felét már előrehaladott stádiumban diagnosztizálják. Érdemes odafigyelni a következő tünetekre:
- fájdalmas nyelv,
- a szájban lévő, nem gyógyuló afták,
- vörös és fehér foltok a szájban,
- a fülbe sugárzó torokfájás,
- tartós rekedtség,
- légszomj,
- nehézlégzés,
- fájdalmas nyelés,
- nyelési nehézség,
- duzzadt torok,
- a nyálmirigy megnagyobbodása,
- orrdugulás az egyik oldalon,
- gennyes orrfolyás.
„Nagyon fontos, hogy ne csak észrevegyük és figyeljük az esetleges bekövetkezett, szokatlan változásokat, hanem próbáljunk rájönni az okokra, ténylegesen oldjuk őket! Egyrészt fontos, hogy a beteg időben elmenjen orvoshoz, másrészt ha kiderül, rákról van szó, lehessen segíteni. Nem könnyű a pontos diagnózis felállítása, de ha egy hónap múlva sem javul a beteg állapota, akkor tovább kell keresni, mi lehet az oka” – mutatott rá Gočárová.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.