Itt az őszi betakarítás ideje

Itt az őszi betakarítás ideje

<p>Dunaszerdahely/Galánta. A Dunaszerdahelyi járásban nemrég kezdődött, a Galántai járásban pedig már a végéhez közeledik az őszi termények betakarítása. A nyári szárazság, majd a rövid idő alatt lehulló sok csapadék rossz hatással volt a növényekre. Idén mindkét járásban alacsonyabb a terméshozam, és a felvásárlási árak is rosszabbak, mint tavaly.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A Csallóközben a kora őszi kukoricát aratják. Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke úgy tájékoztatott, hogy a szárított kukorica felvásárlási ára idén sokkal alacsonyabb a tavalyinál. 2012-ben tonnánként 180 euróért tudták értékesíteni a termést a gazdák, idén ugyanennyi kukoricáért 100–120 eurót kapnak. „Ha a termelő nem tudja elérni a hektáronkénti 10 tonnás hozamot, veszteséges lesz” – mondta Patasi Ilona. Nagyon sok mezőgazdász kénytelen ilyen alacsony áron értékesíteni a termést, mivel a jövő évi termelés megalapozásához kell a pénz. „A korai kukoricának kisebb a terméshozama, mint a később érőé, de mivel a szántás, a műtrágyázás is költséges, a gazdák eladják a termést” – fejtette ki Patasi Ilona. Amíg az időjárás is engedi, a termelők többsége a földeken hagyja a kukoricát, hogy minél szárazabban tudja learatni, és ezzel csökkentse a szárítással járó költségeket.

Mátyusföldön az őszi termények nagy részét már leszedték. Perleczky Gábor, a Regionális Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara igazgatója elmondta, a nagy szárazság és forróság miatt a kukorica nem tudta magát beporozni, hektáronként átlag 5,1 tonna termett. A Galántai járás területén mintegy 12 500 hektáron kukoricát, 5 400 hektáron napraforgót, 388 hektáron burgonyát, 1250 hektáron cukorrépát termesztettek. A napraforgó hektárhozama 2,55 tonna körüli, a járás egyes területei között nagy különbségek vannak. Krumpliból átlag 23 tonna terem hektáronként, cukorrépából 49 tonna. Mivel még folyik a betakarítás, ezek nem végleges adatok. „A sűrűn vetett gabona és repce termését jónak mondhatjuk, de a többi terménnyel nem dicsekedhetünk. Az árak is nagyon alacsonyak, hiába volt valamivel jobb a termés, előfordulhat, hogy a bevétel nem éri el a tavalyi szintet” – nyilatkozta lapunknak Perleczky Gábor.

Nagy Boldizsár, a nádszegi Agrimpex szövetkezet növénytermesztési részlegének vezetője elmondta, az őszi munkák nagy részét már elvégezték. „Jó lett volna a termés, de a tavaszi ár- és belvíz, majd a nyári szárazság miatt átlagon aluli a hozamunk. A kukorica hektárhozama 5–6 tonna, a napraforgóé 2 tonna körül van. A hibrid kukorica és a burgonya nagymértékben károsodott – mondta Nagy. – Az árvízkárokkal azóta sem törődik senki, a víz mintegy 300 hektárnyi parcellán okozott kárt.”

Október elején kezdődött a napraforgó betakarítása is, de az idei termés a nyári forróság miatt gyengébb a tavalyinál. A napraforgó felvásárlási ára a Dunaszerdahelyi járásban tonnánként 300–350 euró. Patasi Ilona elmondta, ahhoz, hogy a termelés ne legyen veszteséges, el kell érni a hektáronkénti 3 tonnás hozamot.

A Csallóköz termőföldjeiről a zöldségek közül már csak a gyökérzöldségeket nem takarították be, de javában folyik a marharépa betakarítása. Szintén az időjárás miatt nem kiváló a káposztafélék termése, a karfioltermés a legrosszabb, nagyon kicsik a fejek, ezért még a földön hagyták. Patasi Ilona szerint ebben az évben rendkívül sok kártevő támadta meg a leveleiket.

Gyümölcsből is kisebb terméshozamra számíthatnak az előző évekhez képest. A királyrévi Agrostaar gyümölcsösében a héten befejeződik az almaszüret. „Idén nagyon jó az alma minősége, de a mennyiség a hideg miatt elmarad a tavalyitól” – tájékoztatott Vadkerti Tibor, a gyümölcsös vezetője. Tavaly mintegy száz tonna almát takarítottak be, idén ötvenre számítanak, igaz, csökkent iránta a kereslet.

Az üzletekben az őszi alma ára 1 euró kilónként, Patasi Ilona szerint már nem változik. „Sajnos emiatt még kevesebben vásárolnak almát” – közölte a Szlovákiai Agrárkamara elnöke, majd hozzátette: mindenkit buzdít, lehetőleg a termelőtől vásárolja a gyümölcsöt, így biztosan egészséges, hazai terméshez jut. „A termelőtől való vásárlás egyik előnye, hogy a vásárló a legtöbb helyen maga válogathatja ki az almát” – mondta Patasi Ilona.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?