Pénteken és szombaton zajlott Magyarországon, Cereden a második SzepEmberFeszt, amelyet a szlovákiából érkező csapatok tettek nemzetközivé. Mint az eredményhirdetés után kiderült a tajtiak, medveshidegkútiak, vecseklőiek, óbástiak, újbástiak és az almágyiak derekasan helytálltak a tizenkilenc csapatot számláló mezőnyben.
II. Nemzetközi SzepEmberFeszt
Idei népvándorlásra utaló adataink még nincsenek, pedig nyilván érdekes lesz, mivel az ünnepségek egy része most Tajtin zajlott. A helyi kultúrházban vadásztrófea-kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők, továbbá ott találkoztak szombaton délelőtt azok a családok, amelyek a Tajti vezetéknevet viselik. Mintegy száz vendég követhette végig Tajti Tihamér budapesti tanár előadását a Tajti név eredetéről és a család címeréről. Érdekes módon a tajtiak többsége a magyarországi Jászságból érkezett szombaton Tajtira. Az összejövetel végén a résztvevők megegyeztek abban, hogy hagyományt teremtenek és ezentúl minden év augusztusában megszervezik a Tajtik világtalálkozóját, természetesen minden alkalommal Tajti községben.
Mialatt a Tajtik tanácskoztak, a ceredi Apoka-stadionban megkezdődtek a hétpróba versenyei. Legkorábban a bográcsok mellett tüsténkedtek a csapatok: a hétpróba egyike ugyanis az volt, ki készít finomabb pörköltet. Eközben a nagyszínpad melletti emelvényen is elkezdődött a serénykedés, Benke László világbajnok mesterszakács és a Séfek Tanácsa előkészítette a négyezer adag vörösboros marhalábszár pörkölt hozzávalóit. Az étel mintegy négy órán át rotyogott a 4251 literes óriásbográcsban, közben a szakácsok felváltva és folyamatosan keverték a tizennyolc és fél kilós fakanállal. A közjegyző, aki ellenőrizte a bográcsban elkészített pörkölt mennyiségét, délután érkezett meg. Közjegyzőre azért volt szükség az ünnepségen, mert a vörösboros lábszárpörköltet Benke Laci bácsi Guinness-rekordként szeretné hitelesíttetni.
A főzőcske alatt az Apoka-stadion nagyszínpadán megkezdődött az ifjúsági néptáncegyüttesek versenye – amelyen a feledi fiatalok az előkelő második helyezést érték el – ,de a félbenhagyott homokbánya katlanjában rendezték meg a hétpróba humoros versenyszámait is. Nem nagy meglepetésre serivásban a mieink taroltak: a dobogós helyre az idén csak egyetlen magyarországi csapat került. Ebben a versenyszámban az almágyiak voltak a legjobbak, a medveshidegkútiak pedig csak néhány korty különbséggel szorultak a zabariak mögé a harmadik helyre. Tömösváry Pétert, az almágyiak csapatkapitányát csöppet sem lepte meg az eredmény, mint az Új Szónak elmondta: védencei jó formában vannak, a helyi korcsmárosok örömére hónapok óta estéről estére keményen gyakoroltak.
Az asszonyt talicskában toló versenyben a tajtiak voltak a legjobbak, a győztesek díjként annyi kiló sör kaptak, amennyi a két versenyző testsúlya volt. A talicskázónak a súly megállapításánál sem volt egyszerű dolga, a hölgyet a nyakába emelve kellett rálépnie a mérlegre.
Férfi szkanderben a vecseklői, női szkanderben pedig újbásti és tajti versenyző ért el dobogós helyezést, szekérvonszolásban pedig csak az almágyiak kaptak díjat. Hordógurításban a harmadik helyen Tajti, a másodikon Almágy végzett. A pörköltkészítő versenyben számos különdíjat, ezzel együtt szakácskönyvet és séfsapkát adott át a zsűri. Különdíjat vehetett át egyebek között az óbásti, az almágyi és a vecseklői pörköltkészítő csapat séfje, a főzőverseny harmadik helyezettje pedig a tajti csapat lett. A Séfek Tanácsa az idén az „újbásti szelídített disznóból készült pörköltet” találta a legfinomabb ételnek. A csapat főszakácsa, Kovács László Benke Lászlótól átvehette a díjjal járó jutalmakat, az üveg ceredi kovászos uborkát, egy zacskó csókálló fokhagymát. Két fődíj közül választhatott: egy hétvégét a drága anyóssal, vagy ötödmagával Hévízre. (A győztes elmondta, mivel nincs anyósa, kénytelen a második lehetőséget választani.)
Csapataink a komolytalan versenyekre is nagyon komolyan készültek, erről tanúskodik a végeredmény is: összesítettben a ceredi hétpróba harmadik helyén Almágy, a második helyen Tajti végzett. A ceredi hétpróbát 2004. augusztus utolsó szombatján a magyarországi Alsótold csapata nyerte.
A kétnapos program alatt „határtalanul” jól érezhette magát mindenki. Pénteken este a Bon-bon és a Madarak együttes műsorán, szombaton pedig a versenyeken kívül Demjén Ferenc, Charlie és számos ismert, illetve kevésbé ismert együttes koncertjén szórakozhatott a közönség.
Volt még egy verseny, amely a tavalyihoz hasonlóan az idén is szimbolikusan zajlott, nevezetesen a Szlovákia–Magyarország csapatai közti kötélhúzás, amely pontosan délben zajlott az országhatáron. A kötél közepére kötött EU-zászlót tavaly a szlovák oldalon oldották le, tehát tavaly a szlovákiai csapat bizonyult erősebbnek, az idén a magyar oldal. A verseny után Czene Árpád Cered és Molnár Gyula Tajti polgármestere egy-egy faragott nyitott kaput adott át egymásnak. A kapuk természetesen szimbolikus jelentőségűek, a térség által régóta áhított átjárhatóságot szimbolizálják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.