„Igazi falusi iskola a miénk”

A buzitai alapiskola területére belépve először a hatalmas tér nyűgöz le. Ez nem egy nagyváros két forgalmas utcája közé benyomorított szűkös épület, keskeny, sötét folyosókkal, lommal teli udvarral, kert helyett két út közti parkosított járdával.

Ez hamisítatlan falusi iskola, sok különálló épülettel, nagy füves térséggel, konyhakerttel, sportpályákkal. Itt mozoghatnak a gyerekek, szünetben nem kell az osztályban zsúfolódniuk. Itt javíthatnak a tanárok felmérőt lyukasórán, nem zavarja őket az osztályból áthallatszó munkazaj, hiszen a tanári egész más épületben van, mint a tantermek. Itt játszhatnak a gyerekek a napköziben leckeírás előtt, senki sem érzi terhesnek a kikapcsolódással járó zsivajt.

A főkapun jöttem be, a nagy, rendezett pázsit mentén. Az első, tőlem jobbra eső épületen ott az intézmény táblája, ám a földszinten ebédlő és konyha működik, ezt dél felé a kevésbé érzékeny orrú látogató is azonosíthatja. Mégis ebben az épületben, az emeleten találom a tanári szobát és az igazgatói irodát. A folyosón szőnyegek és rengeteg szobanövény; olyan barátságos az a sokablakos, világos folyosó. Az irodaberendezés egyszerű, itt nem az elkápráztatáson van a hangsúly, hanem a célszerűségen. Új bútort, berendezést inkább a gyerekek élvezzenek, ne az intézményvezetők.

Az osztálytermekben mindenütt új padok, új székek várnak, a közelmúltban vált valóra az iskola régi álma, sikerült megvalósítani a teljes belső felújítást. A könyvtárban is vadonatújak a polcok, a padlószőnyeg, és a polcok tartalma is nemrég érkezett, negyvenezer korona értékben, pályázatból. Katonás rendben, ábécé szerint sorakozik a sok olvasnivaló, legszívesebben belemélyednék, de nem lehet, hiszen annyi még a néznivaló. Elsősorban ott a napközi. Barátságos terem, süppedős szőnyeggel, játékokkal, a pihenőteret alacsony polcok választják el a padoktól, ahol a gyerekek a leckéjüket írják. A terem melletti kiskonyhát is átalakították, behoztak néhány régebbi padot, ezt használják most tanulásra, gyakorlásra a roma napközisek.

„Tizenhét roma napközisünk van – magyarázza Mohňanský Csilla megbízott igazgató. – A délután nagyobb részében együtt vannak a többiekkel, de a tanításra külön készülnek fel. ĺgy az ő igényeikhez lehet szabni a tempót. A roma nemzetiségű napközis tanító nénink nagyon tud bánni velük, őt a szülők is szívesen fogadták. A gyerekek tanulmányi eredményén meglátszik, hogy lelkiismeretesen foglalkozik velük.”

A tornaterem hatalmas. Mivel az iskola területén több sportpálya is van, a buzitai gyerekek megengedhetik maguknak azt a luxust, hogy egyszerre csak egy osztály használja a tornatermet. Az öltözőket, zuhanyzókat is újracsempézték. A jövőbeli nagy tervek közé tartozik a tanulómedence létrehozása az immár funkciótlanná vált kazánház épületében.

A belül csodálatos iskola kívülről már kissé rozogább, de a község, az iskola fenntartója nagyon fontosnak tartja, hogy az épület jó karban legyen. A külső tatarozás tetőcserével, szigeteléssel, nyílászárók cseréjével, vakolással, festéssel a közeljövőben várható. „A fenntartónak kötelessége, hogy rendben tartsa az iskola épületét. Hogy a szülő érezze, biztonságos iskolába járatja a gyerekét, és jól döntött, mikor ide íratta be a csemetét” – mondta Mohňanský József polgármester, akinek gyermekei szintén az iskola tanulói.

Nyolc községből járnak gyerekek a buzitai iskolába, Restéről, Alsóláncról, Felsőláncról, Hímről, Gombosról, Nagyidáról, Komarócról és Buzitáról. A magyar tagozaton kilenc osztályban folyik az oktatás, az átlagos gyereklétszám 18 fő évfolyamonként. A tantestület a külsősökkel együtt tizennyolc fő, a fő tantárgyakat képesített pedagógusok oktatják. Csupán a földrajz és történelem tanítására nem tarthat az iskola külön szakost, mivel nem olyan nagy létszámú a diáksereg, hogy egy képesített tanárnak elegendő szakórája legyen. „Figyelve a szülők véleményét és a középiskolákból visszaigazolt eredményeket, elmondhatjuk, hogy a megfiatalodott pedagógusgárda jól végzi a dolgát – ez a polgármester meggyőződése. – Szeptemberben, a tanév elején gondot jelentett, hogy az akkori igazgató, Pálmai Gábor Angliába távozott. Ez mellbe vágta a szülőket, gyerekeket, tanárokat, a fenntartót is, de mostanra a tantestület már kiheverte a megrázkódtatást, és még lelkiismeretesebben végzi a dolgát.”

A tanári odafigyelésnek meg is van az eredménye. Nincs olyan verseny, ahol a buzitai gyerekek ne szerepelnének jól. A tizenhat érdekkör rendszeres működése mellett rengeteg az iskolai rendezvény is, többségében nem új keletű, hagyományos, népszerűségnek örvendő akcióról van szó. Ilyen a Katalin-napi kosárlabdatorna a csécsi, nagyidai, buzitai és szepsi iskola részvételével, melynél a vándorserleg évente gazdát cserél. Az őszi események közé tartozik a Fut az egész iskola sportnap is. A legkedvesebb és legmaradandóbb mégis a faültetés, melyet minden éven az új elsősök végeznek. Az iskola kertje nagy, sok facsemete fér még, s ha egy emberöltő múlva ellátogat a hajdani kisdiák az alma materbe, megtalálja a nevét az immár terebélyes faóriás melletti táblácskán. A szürkébb téli és kora tavaszi hónapokat saját tárgyakból álló vásár és jelmezbál édesíti meg, elmaradhatatlan a teltházas karácsonyi és anyák napi műsor is, melyben az egész iskola részt vesz. A rendezvényekről, versenyekről, körtevékenységről, apró-cseprő iskolai dolgokról hűen tudósít a diákönkormányzat gondozásában félévente megjelenő Gólyahír, az iskola vékony dongájú, ám becses tartalmú hírmondója.

Zárszó helyett szerepeljen a beiratkozási ismertető utolsó bekezdése: „Gyönyörű és egészséges környezetben, fákkal, virágokkal körülvéve, egy igazi falusi iskola a miénk, ahol elsősorban a gyermek a fontos, az ő tudása, az ő egészsége, tehetsége, szórakozása. Fontos az, hogy hogyan jut haza, hogy mivel tölti a szabadidejét, hogy miért örül, és miért szomorú. Szeretnénk, ha az Ön gyermeke is a mi iskolánk diákja lenne.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?