Garamkövesd. Tizenegyedik alkalommal rendezték meg tegnap Garamkövesden, a költő és publicista szülőfalujában a Gyurcsó István-emléknapot. A rendezvény alap- és középiskolások szavalóversenyével kezdődött.
Gyurcsó István-emléknap
Sliva Judit polgármester hangsúlyozta, ez az egyetlen olyan rendezvény, ahol kizárólag szlovákiai magyar költők verseivel indulhatnak a diákok. Az Érsekújvári és a Komáromi járás versmondó tanulói mellett szerepeltek az esztergomi bencés gimnázium diákjai is. A szavalatokat a háromtagú zsűri elnöke, Stugel Tibor, az Érsekújvári Regionális Művelődési Központ igazgatója értékelte. A győztesek: Szurcsík Ádám (II. kategória, Ady Endre Alapiskola, Párkány), Kósa Tünde (III. kategória, Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár) és Gaál Julianna (IV. kategória, Marianum Egyházi Gimnázium, Komárom).
A Gyurcsó István Alapítvány kuratóriuma által a legeredményesebb tanulónak felajánlott ösztöndíjat idén Bagó János párkányi gimnazista vehette át Huszár László kuratóriumi titkártól.
Az emléknap Gyurcsó István emlékművének megkoszorúzásával folytatódott. A nagy számban egybegyűlt közönséget Keszegh Pál, a helyi képviselő-testülete kulturális bizottságának elnöke üdvözölte. A költő életművét Hodossy Gyula, a Szlovákiai Magyar ĺrók Társaságának elnöke, a Lilium Aurum Kiadó igazgatója méltatta. Több polgári és társadalmi szervezet képviselői koszorúztak. Felléptek: a párkányi Szivárvány kórus és a Csemadok helyi alapszervezetének énekkara, Izrael Diána, Gál Dóra és Stugel Tibor, Keszegh Ágnes, valamint a garamkövesdi óvodások.
Leleplezték a község jeles szülöttjének, a jogász, műfordító és könyvszerkesztő Hubik Istvánnak (1916–1994) a művelődési ház falán elhelyezett emléktábláját. Életútjáról pályatársa, Koncsol László költő, irodalmár és helytörténész emlékezett meg. Délután a gála díszvendégei, s egyúttal a szlovákiai magyar irodalom neves műfordítói, Kováts Piroska, Koncsol László, Pásztó András és Vércse Miklós osztották meg gondolataikat az érdeklődőkkel, a beszélgetést megzenésített versekkel Sotkovszky Lajos és Emmer Péter színesítette. A művelődési házban „Hagyományaink” címmel kézműves kiállítás nyílt, és bemutatták az Észak-Kelet Régió Alapítvány Átkelő című folyóiratának, valamint a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület új kiadványát. A lévai Garamvölgyi Színpad Indul a bakterház című előadásával zárult. Az emléknapon részt vett családjával Gyurcsó István özvegye és Hubik István családja is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.