Fórumok országszerte az oktatási-nevelési támogatás igényléséről

Galánta. Hétfőtől április közepéig tucatnyi helyszínen kerül sor azokra a fórumokra, amelyeken a magyar kormány által a szovákiai magyar diákoknak nyújtandó oktatási-nevelési támogatásról lesz szó.

Galánta. Hétfőtől április közepéig tucatnyi helyszínen kerül sor azokra a fórumokra, amelyeken a magyar kormány által a szovákiai magyar diákoknak nyújtandó oktatási-nevelési támogatásról lesz szó.

A Pázmány Péter Alapítvány (PPA), a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége (SZMSZSZ), a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) és a Szövetség a Közös Célokért (SZKC) által szervezett fórumokon elsősorban a PPA által kiírt pályázattal kapcsolatos tudnivalókról, az SZMSZSZ-alapszervezetek megalapításának szükségességéről és módjáról, az SZMSZSZ 4. országos közgyűlésének előkészítéséről lesz szó.

„Most az egyik legégetőbb feladat az SZMSZSZ-alapszervezetek létrehozása azokban az iskolákban, ahol eddig nem léteztek, és a fórumnak az egyik legfontosabb pontja az lesz, hogy az ilyen iskoláknak fontos információkkal szolgáljunk a szervezet megalakulásával kapcsolatban. Ezenkívül a Pázmány Péter Alapítvány kuratóriuma által elkészített anyagokat, pályázati felhívásokat, az ezzel kapcsolatos pályázati útmutatókat is szeretnénk részletesen megbeszélni a részvevőkkel” – tájékoztatott Mézes Rudolf, az SZMSZSZ országos elnöke. Az alapszervezetek száma mára csaknem 300, ezek háromnegyede alap- és középiskolák, egynegyede óvodák mellett működik. (Igaz, az óvodák a szóban forgó oktatási-nevelési támogatásra nem jogosultak, ám az SZMSZSZ-alapszervezet mint önálló civil szervezet különféle pályázatokon részt vehet.) „Több helyen klasszikus formában működik a szülők és iskolabarátok szövetsége, és nem tartották fontosnak, hogy legyen külön SZMSZSZ-alapszervezetük. Most azonban fontos ezek megalakítása, hiszen a támogatást közvetítő Pázmány Péter Alapítvány csak az SZMSZSZ-alapszervezeteknek utalhatja át a támogatási összeget” – figyelmeztet Mézes. Az alapszervezetek létrehozásához az kell, hogy az adott iskolában a szülők egy nyilatkozatot írjanak, amely tartalmazza: ezen és ezen az összejövetelen úgy döntöttek, hogy az SZMSZSZ tagszervezetévé kívánnak válni. A nyilatkozatban jelezzék, hogy kiket választottak az alapszervezet vezetésébe (elnök, alelnök és pénztáros), valamint tüntessék fel a levelezési címüket. A nyilatkozatot az SZMSZSZ országos alelnökéhez, Takács Zsuzsához kell eljuttatni (Slovenská 39, Kolárovo), aki az alapszervezetek nyilvántartását vezeti. A nyilatkozat alapján az új tagszervezet nyilvántartási számot és – mint minden egyes tagszervezet – saját statisztikai számjelet (IČO) is kap, ami a folyószámla nyitásához szükséges. A statisztikai számjel azért is fontos, mert az alapján önállóan is igényelheti majd minden alapszervezet a jövedelemadó két százalékát.

Mézes Rudolf azt is elárulta, a legcélszerűbb, ha a számlát a OTP Banknál nyitják, ugyanis a PPA ezen a bankon keresztül kapja az összegeket, és a pénzintézeten belül kisebb a kezelési költség, és a folyószámla nyitása is itt a legegyszerűbb. Mindezekről aprólékosan is szó lesz a fórumokon.

Az SZMSZSZ külön kéri a szlovák–magyar közös igazgatású iskolák magyar részlegének felelősét, igazgatóhelyettesét, hogy vegyen részt a fórumon, mert ha az iskolában működik is közös szülői szövetség, fontos, hogy a magyar szülők itt is külön alakítsák meg az SZMSZSZ alapszervezetét, a PPA ugyanis csak ezen keresztül tudja folyósítani a támogatást.

Zsille Béla, a PPA irodavezetője azt is hangsúlyozta, hogy az oktatási-nevelési támogatásban azok az egyetemi-főiskolai hallgatók is részesülhetnek, akik magyar alap- és középiskolába jártak, valamint azok, akik ugyan nem jártak magyar alap- vagy középiskolába, de a magyarság megmaradása érdekében folytatják tanulmányaikat. Ilyen hallgatóknak számítanak azok a szlovák nemzetiségű hallgatók is, akik például hungarisztika, történelem vagy levéltár szakon tanulnak. Az egyetemisták fejenkét 2800 forintos támogatást kaphatnak, ami tankönyv- és jegyzetvásárlásra használható fel.

A Pázmány Péter Alapítvány a következő címen érhető el: Nadácia Pázmány Péter Alapítvány, Nadačná kancelária, Šafárikova 431/4, 924 00 Galanta. Telefon: 0908/712 354 (a 031/702 1121-es telefonszám április elsejétől hívható), e-mail: [email protected], [email protected], honlap: www.szmpsz.sk

FÓRUMOK

Március 29. – 16.00 Komárom, Selye Gimnázium

Március 30. – 15.00 Rimaszombat, református gimnázium

Március 31. – 14.00 Léva, egyházi gimnázium

Április 1. – 15.00 Rozsnyó, Rákóczi Magyar Ház

Április 2. – 15.00 Kassa, a Thália Színház Márai Stúdiója

Április 2. – 13.00 Nagykapos, városháza

Április 5. – 15.00 Galánta, körzeti hivatal

Április 7. – 15.00 Dunaszerdahely, művelődési ház

Április 14. – 15.00 Fülek, a művelődési ház üzemi klubja

Április 15. – 15.00 Érsekújvár, Csemadok-székház

Megjegyzés: Április 15. után kérésre másutt is szervezhető hasonló fórum.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?