A japán kormány megkezdte pénteken a kényszersterilizáción átesett áldozatok kárpótlását.
Japánban megkezdték a kényszersterilizáció áldozatainak kártérítését
A tájékoztatás szerint az 1948 és 1996 között érvényben lévő eugenikai törvénynek megfelelően a szigetországban kényszersterilizáción átesettek fejenként 15 millió jent kapnak, valamint további öt-ötmillió jenben részesülnek az áldozatok házastársai, és két-kétmillió jent kapnak azok, akiket abortuszra kényszerítettek.
A még élő áldozatok egy csoportja 2018-ban indított pert azért, hogy kárpótlást kapjanak az államtól, többen azonban nem csatlakoztak a kezdeményezéshez, jogászok szerint azért, mert egyrészt még mindig vannak, akik félnek az esetleges megszégyenüléstől, ha napvilágra kerülne, mit tettek velük, másrészt pedig – mint arra felhívták a figyelmet – még mindig akadnak olyanok, akik nem is tudják, hogy elvégezték rajtuk a kényszersterilizációs műtétet.
A törvény kötelezővé tette az értelmi fogyatékossággal, mentális betegségekkel vagy örökletes rendellenességekkel küzdő emberek sterilizálását, akár beleegyezésük nélkül is, hogy megakadályozzák „alsóbbrendű” utódok születését. Egy 2023-as, a kormány megbízásából elkészített jelentés szerint a kényszersterilizáltak között a legfiatalabbak mindössze kilencévesek voltak.
A japán legfelsőbb bíróság tavaly júliusban úgy döntött, a kényszersterilizációról szóló törvény alkotmányellenes volt, és az áldozatok kártérítési igényeire nem lehet a 20 éves elévülési időt alkalmazni. Az ítélet alapján – kormánypárti és ellenzéki képviselők összefogásával – a parlament októberben fogadta el a kárpótlásról szóló új jogszabályt, amelynek értelmében erre a kárpótlásra 2030. január 16-ig lehet jelentkezni. A törvény szerint amennyiben az áldozat azóta elhunyt, az összeg más rokonait, például a gyermekeit vagy unokáit illeti meg.
A jelentkezők a bizonyítás és a papírmunka érdekében szükséges jogi és egészségügyi szolgáltatásokat ingyen vehetik igénybe.
A kárpótlási folyamat megkezdése alkalmával Isiba Sigeru miniszterelnök találkozott az áldozatok egy csoportjával, és bocsánatot kért tőlük, valamint biztosította őket arról: mindent meg fognak tenni azért, hogy megkapják az őket megillető kártérítést.
Hivatalos adatok szerint 25 ezer embert sterilizáltak Japánban a törvény alapján, köztük 16 500-at akarata ellenére (jóllehet jogászok szerint ennél sokkal magasabb lehetett azok száma, akiket nyomással vettek rá az „önkéntes beleegyezésre”), illetve mintegy 59 ezer kikényszerített terhességmegszakításról is lehet tudni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.