Fél évvel a Magyarországon született gyermekek állampolgárságra vonatkozó szabályok módosításáról szóló határozatot követően bírósági ítélet is megerősítette, hogy a szlovák és magyar állampolgárok házasságából származó gyermekeknek nem kell kényszerűen választaniuk a két ország állampolgársága között.
Bíróság: kettős állampolgárok lehetnek a szlovák-magyar vegyesházasságból született gyermekek

A bírósági ítélet hivatalosan is megerősíti azt, amit a szlovák kormány fokozatos kihátrálásából sejteni lehetett: nincs érdemi jogalapja annak, hogy a szlovák állampolgárságot fel kelljen adni a magyar papírokért cserébe.
Csak egy maradhat
A szlovák és magyar állampolgárok házasságából született gyermekekre már korábban is sajátos szabályozás vonatkozott: egy 1961-es államközi szerződés alapján amennyiben valaki Magyarországon született és Szlovákiában rendelkezik állandó lakhellyel, és megkapta a magyar papírokat, egy éven belül nyilatkoznia kellett arról, melyik állampolgárságát akarja megtartani. A gyakorlatban tehát a Magyarországon született gyermekeknek le kellett mondani a magyar állampolgárságról – legalábbis formálisan – ha igényt tartottak a szlovákra.
A helyzetet bonyolította, hogy a megállapodást Magyarország már 1999-től érvénytelennek tekintette, de Szlovákia évtizedekig nem tette meg ugyanezt a lépést.
A szlovák kormány már augusztus végétől vizsgálta a helyzetet, őszre pedig a belügyminisztérium is megállapította, hogy a hatóságok gyakorlata ellentétben áll az alkotmánnyal, az európai állampolgársági szabályozással, valamint az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával is, amely szerint senkit nem lehet önkényesen megfosztani állampolgárságától. Ez az álláspont jelezte, hogy a kormány hajlandó lehet felülvizsgálni az álláspontját és felhagyni a korábbi gyakorlatával.
Sorsdöntő per
A kormány visszatáncolását magyarázza, hogy egy vegyes állampolgárságú szülői pár gyermeke 2021-ben a Pozsonyi Járási Hivatal ellen indított pert, mivel az érintettől megtagadták a szlovák állampolgárság elismerését. Az évekig elhúzódó folyamat márciusban lezárult, méghozzá egy olyan döntéssel, ami a magyar és szlovák állampolgárság egyidejű megtartásának is kedvez.
A szerkesztőségünk birtokába jutott dokumentumok szerint a pozsonyi bíróság márciusi döntése helyt adott a felperesek érvelésének, miszerint az Állampolgárságról Szóló Európai Egyezmény lehetővé teszi, hogy a gyermekek a születéskor szerzett állampolgárságaikat megtartsák.
A bírósági döntés értelmében a belügy korábbi döntését az érintett állampolgárságának megvonásáról meg kell semmisíteni és ismételten el kell bírálni, ezúttal már az európai előírásokat figyelembe véve.
Az egyhangúlag meghozott bírósági döntés is rámutat, hogy a kormány 2024 novemberében javasolta az 1961-es egyezmény felmondását és a gyakorlatban már most is csak Szlovákia alkalmazza azt: Magyarország (valamint Csehország, melyet szintén érintenek az intézkedések) nem.
Kevesebb papírmunka, több állampolgárság
A döntés után valószínűsíteni lehet, hogy a hatóságok a későbbiekben már másoktól sem fogják számon kérni a nyilatkozatot. A szlovák és magyar állampolgárok házasságából született gyermekek így elvben minden akadékoskodás nélkül hozzájuthatnak a szlovák papírokhoz, a szülőknek nem kell azt állítaniuk, hogy lemondtak a magyar állampolgárságról.
A döntés nem jelenti azt, hogy végleg megoldódtak az állampolgársággal kapcsolatos problémák – a felnőttekre vonatkozó, megszerzett kettős állampolgárságra vonatkozó korlátozások továbbra is érvényben vannak. Bár Szlovákia az elmúlt években többször is lazított az elvárásokon, továbbra is érvényes, hogy csak azok juthatnak magyar papírokhoz, akik érdemben is külföldre költöztek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.