Folytatódhat a szentesi templom felújítása

Szentes. Idén folytatódhat a Királyhelmectől alig néhány kilométerre lévő község műemlék templomának felújítása, ugyanis erre a célra a szentesi református egyházközség a magyarországi Teleki László Alapítványtól újabb 1,8 millió forintos támogatást kapott.

Liszkai Gusztáv polgármester tájékoztatása szerint két évvel ezelőtt a szervezet 800 ezer forint felhasználásával mérte fel az építmény állapotát, állagát, és tervezetet készített a restaurálás további menetéről. Eszerint 2006-ban megkezdték a templom tetőszerkezetének konzerválását, kicserélték a sérült gerendákat, és új vízelvezető csatornát alakítottak ki. A tervek szerint idén az épületet cseréppel, a tornyot pedig fazsindellyel fedik be. Ezeket a speciális, kézzel faragott zsindelyeket egyébként Kárpátalján készítik, majd Magyarországon keresztül szállítják a bodrogközi településre. Az 1940-ben elvégzett felújításkor az akkori mesterek palával burkolták a tetőteret, a torony pléhtetőt kapott, ám ezek az anyagok azóta már elhasználódtak.

A magyarországi alapítványtól 2006 decemberében kapott újabb 1,8 millió forintos támogatásból a jövőben az épület külső falburkolatát javítják ki, és a sérült kövek konzerválását végzik majd el. Liszkai Gusztáv reméli, a közeljövőben a templom belső tere is restaurálható; ennek költségei valószínűleg meghaladják a kétmillió forintot. Komoly gondot jelent, hogy az épület 1794-ben fából készült, egyedi kazettás mennyezetét gomba támadta meg. Ennek helyreállítását a szlovák műemlékvédők vállalták, a munkálatok azonban egyelőre nem kezdődtek el.

A szentesiek a restauráláshoz megpróbálnak szlovákiai pályázati forrásokból pénzt szerezni, ám fáradozásuk még nem járt sikerrel. Liszkai közölte, a templomfelújítás után az épület környékét tennék rendbe. A terület parkosítását követően – melyet a község önkormányzatának segítségével végeznek el –, további fejlesztéseket is eszközölnek majd. Jövőre a templom melletti utcában két lakóházat vásárolnának meg: az egyikben falumúzeum létesülne, a másikban – autentikus bútorokkal berendezett szobákban – szálláslehetőséget biztosítanának turistáknak. Ha megfelelő támogatást kapnak, a híres szentesi pincék egyikében borozót is nyitnának. A református templom közelében ugyanis van egy nagyobb, használaton kívüli pince, mely e célra alkalmas volna.

Bogoly János helytörténész szerint a templomépítés pontos dátuma ismeretlen, ám egy 1228-ban kelt oklevél arról tanúskodik, hogy ekkor már állt kőtemplom a településen. A múlt századokban az épület – mely a legrégibb fennmaradt román kori templom a régióban – többször szorult felújításra. Jelenlegi formáját az 1907-ben, Sztehlo Ottokár műépítész vezetésével végzett bővítéskor nyerte el. Akkor, áttörve az épület északi falát, kialakítottak egy kis fülkét, felújították a gótikus ablakokat, a földes padlót felváltotta a kövezet, megerősítették a tornyot is, és lebontották a feleslegessé vált, 18. századi haranglábat. A 20. században háromszor újították fel a szentesi műemlék templomot: 1940-ben, 1967-ben s legutoljára a ’90-es évek derekán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?