Folyik a hatáskörátruházás

Komárom/Galánta/Vágsellye. Öt területet érintenek azok a hatáskörök, amelyek az idevágó jogszabály értelmében január elsejével kerültek át a helyi önkormányzatokhoz – tájékoztatta lapunkat Csintalan Miklós, a Komáromi Városi Hivatal elöljárója. Ezek a következők: az anyakönyv, a vízgazdálkodás, a környezetvédelem, a regionális fejlesztés, valamint az idegenforgalom.

A komáromi anyakönyvi hivatal továbbra is az eddig megszokott tevékenységét folytatja, a változás mindössze annyi, hogy négy munkatársa január elsejétől a városi önkormányzat alkalmazottja lett. A folyamatos munkavégzés érdekében a számítógépeket és egyéb eszközöket a város bérbe vette a járási hivataltól. Komárom lakossága valószínűleg pozitívumként értékeli, hogy ezentúl nem kell okmánybélyeget vásárolnia, hanem a helyszínen készpénzben fizetheti be az egyes okmányok kiállítására előírt illetéket. Ugyanakkor a díjszabás változatlan maradt.

A vízgazdálkodás terén elsősorban a vízvédelemmel és a csatornázási renddel kapcsolatos hatásköröket vette át az önkormányzat. Ezeket a feladatokat a városi hivatal fejlesztési osztályának munkatársai végzik majd. A környezetvédelem terén a legfontosabb változás az, hogy a fák kivágására irányuló kérvényeket ezentúl a városi hivatal környezetvédelmi osztálya bírálja el, és ez az osztály rendelheti el a fák pótlását is. A regionális fejlesztés címszó alatt, mint azt az elnevezés is jelzi, fejlesztési tervezetek kidolgozását és az egyes tervezetek összehangolását kell érteni. Az idegenforgalommal kapcsolatos hatáskörök különböző programok kidolgozására és azok koordinálására vonatkoznak. A felsorolt többletfeladatok elvégzésére nem tervez létszámbővítést a városi hivatal. A képviselőtestület által elfogadott 2002-es költségvetés nem számolt az új hatáskörökkel összefüggő többletkiadásokkal, mivel a törvényhez kiadott módszertani utasítások értelmében a szükséges pénzt delimitáció útján kapják meg az önkormányzatok az állami költségvetésből.

„Április elsejétől a szociális, július elsejétől pedig az oktatási intézmények működtetése, kezelése, karbantartása kerül át az önkormányzatok hatáskörébe” – mondta Csintalan Miklós. – Az iskolák szakmai irányítása viszont továbbra is állami kézben marad. Ugyancsak július elsejétől dönthetnek majd a képviselőtestületek új rendelőintézetek létrehozásáról, esetleg megszüntetéséről. Az egészségüggyel kapcsolatos további jogköröket 2003. január elsejével veszik át az önkormányzatok.

A Galántai Városi Hivatal január elsejétől egyelőre az anyakönyvvezetést vette át a járási hivataltól, és ez nem is jelent problémát. A további hatásköröket folyamatosan, a meghatározott időrend szerint veszik át. A hatáskörök átvételével Záreczky János polgármester a jogi végzettségű hivatalvezetőt bízta meg, aki a járási hivatal illetékeseivel együttműködve intézi az ezzel kapcsolatos teendőket. Komolyabb gondot okozhat majd az egészségügyi hatáskörök átvétele, hiszen ide tartozik a város legnagyobb munkáltatójának számító, mintegy ezer embert foglalkoztató galántai kórház. Ezzel kapcsolatban leiratot is kaptak az egészségügyi minisztertől, és a téma megvitatására január 8-ára hívott össze ülést a polgármester.

Az anyakönyvvezetés január elsejével Vágsellyén is az önkormányzat hatáskörébe került, ami abban nyilvánul meg, hogy két hivatalnoknő, aki eddig a járási hivatal alkalmazásában vezette az anyakönyveket, január másodikától a városi hivatal alkalmazottjaként végzi ugyanezt a munkát. Július Morávek polgármestertől azt is megtudtuk, az új alkalmazottak fizetésére egyelőre nem kaptak pénzt, de a járási elöljárótól ígéretet kaptak, hogy hamarosan ez a kérdés is megoldódik. Az új alkalmazottaknak azonban nem kell aggódniuk bérük miatt, mert ilyen átmeneti fennakadásokra számítva a városi képviselőtestület megszavazta, hogy az első negyedévben a város költségvetéséből biztosítják a fizetésüket. Az anyakönyvvezetés egyelőre az eddigi helyen, a járási hivatal épületében folyik, de az önkormányzat szeretné, ha január végére helyileg is átkerülne a városházára. Ehhez olyan helyiségek átalakítására van szükség, ahol a fontos dokumentumok megőrzését szolgáló nehéz páncélszekrények is elhelyezhetők, ugyanakkor az anyakönyvi hivatalt nem akarják az első emeletnél magasabban elhelyezni, hiszen ez az egyik legsűrűbben látogatott iroda, azért az ügyfelek számára kényelmesen elérhető helyen kell lennie. A hatáskörök átruházásának következő legfontosabb lépésére július elsejével kerül sor az oktatásügyi intézmények átvételével. Ekkor az alapiskolák, az óvodák, a szabadidőközpont és a művészeti alapiskola kerül a városi önkormányzat hatáskörébe. (vkm, gl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?