Putnok. A nyolcezer lakosú, magyarországi határ menti kisváros hasonló adottságokkal rendelkezik, mint a térség többi rokon települése. A kisváros az utóbbi években azonban egyre inkább kezd magára találni, s napjainkra gazdasági téren is fontos szerepet tölt be a régióban.
Ezer műalkotás van a galéria tulajdonában
A fennállásának 15. évfordulóját tavaly ünneplő putnoki Holló László Galéria egyik fő feladatának tekinti, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítson a szlovákiai – elsősorban gömöri – képzőművészeknek is. Jelenleg két tornaljai alkotó, Cselényi Árpád és Ivan Weis munkáit tekinthetik meg a galéria látogatói egy időszaki kiállítás keretei között.
„A Holló László Galéria története most már évtizedekre nyúlik viszsza” – tájékoztatott Ujváry Mária, az intézmény igazgatója. Elmondta, hogy a lakóház, melyben a galériát kialakították, Lendváryné Seress Sarolta tulajdona volt. Mivel neki nem voltak közeli rokonai, leszármazottai, ezért úgy rendelkezett, hogy halála után valamilyen nemes célra használják fel az ingatlant. „A tulajdonos 1986-ban ruházta át az épületet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumok Igazgatóságára azzal a kikötéssel, hogy halála után egy éven belül valamilyen kiállítótér jöjjön itt létre” – mondta el az igazgatónő, majd így folytatta: „Sárika néni 1993 nyarán meghalt, és a megyei múzeumigazgatóság 1994. szeptember 23-án a Seress-házban megnyitotta a Holló László Galériát.”
Felvetődik természetesen a kérdés, miért pont Holló Lászlóról nevezték el az intézményt. Nemcsak a putnokiak, de a gömöri emberek általában tudják, hogy a határ menti településen Ujváry Zoltán professzor volt az, akinek jóvoltából 1987-ben megnyílhatott a Gömöri Múzeum. Ujváry porfesszor Gömör szülötte, s bár életének nagy részét Debrecenben töltötte a Debreceni Egyetem – korábban a Kossuth Lajos Tudományegyetem – oktatójaként, számtalan, Gömörhöz kapcsolódó esemény kötődik személyéhez. Miután értesült róla, hogy Putnok újabb kiállítótérrel bővülhet, rögtön felajánlotta képzőművészeti gyűjteményének jelentős részét, amivel megalapozta egy galéria létrejöttét. Ekkor hozzávetőleg 150 műalkotást adományozott az újonnan alakuló létesítménynek, melyek között főleg Holló László festményei, grafikái, kisplasztikái voltak. „A professzor ekkor adományozta azokat az alkotásokat, melyekből létrehoztuk első állandó kiállításunkat” – mesélte a galéria igazgatója.
Holló Lászlónak számtalan jelentős képe a putnoki galériában látható. Ezek mellett olyan ritkaságok is láthatóak itt, mint például Bodó Sándor, Amerikában élő művész történelmi érméi, melyekből három van az egész világon. Ugyancsak a galériában tekinthető meg Medgyessy Ferenc Táncosnő című szobrának egyik változata. Mikor Ujváry Zoltán oktatóként dolgozni kezdett Debrecenben, nagyon közeli kapcsolatban került Holló Lászlóval, aki a fiatal oktatót „kis unokájának” tekintette. Egyébként több grafikáján is olvasható ez az ajánlás. Ujváry Zoltán az adományozás során a művész iránti tiszteletét kívánta kifejezni, amikor azt kérte, az újonnan alakuló intézmény vegye fel a nevét. A galéria alapítása óta minden évben megemlékeznek Holló Lászlóról is, az idén augusztus 20-án nyílik ez alkalomból egy kiállítás.
„Tavaly, a galéria fennállásának tizedik évfordulóján a professzor úr újabb adománnyal, 350 alkotással gyarapította gyűjteményünket” – tudtuk meg Ujváry Máriától. Az említett alkotások között 200 Holló-grafika és további 50 bekeretezett grafika származik ettől a művésztől, a további száz alkotás pedig kortárs művészek munkája. Ujváry Zoltán ötévente ajándékozza meg nagyobb adománnyal a Holló László Galériát, emellett természetesen a gyűjtemény a kiállító művészek egy-egy munkájával is gyarapodik. „Évente öt-hat időszakos kiállítást rendezünk. Ilyenkor az alkotók is nekünk adományoznak valamit a kiállított anyagból” – tájékoztatott az igazgatónő. Elmondta továbbá, hogy az idén sikerült megvásárolniuk két képet, de a galéria gyűjteményének gyarapodása igazából Ujváry Zoltán professzor nagylelkűségének köszönhető.
A galéria a megyei múzeumigazgatósághoz tartozik, az intézmény vezetője mellett jelenleg két félállású alkalmazottal működik. Gyűjteményében mintegy ezer műalkotás található. A galéria már a kezdetektől felvállalta a határon túli magyar alkotók bemutatását is. Mint megtudtuk, korábban nagy gondot okozott a államhatár, Magyarország és Szlovákia uniós csatlakozása óta azonban lényeges javulás állt be a műalkotások egyik országból a másikba történő szállítása terén. Ennek köszönhetően egyre több szlovákiai alkotó munkáival ismerkedhet meg a putnoki közönség, ugyanakkor lassan most már ezek a cserekiállítások az ellenkező irányban is működni kezdenek. Ezt elősegítendő, a Holló László Galéria tavasszal nyújtott be egy pályázatot az EU Phare CBC programjába azzal a céllal, hogy a határ két oldalán élő és alkotó művészek munkáit közösen, egy régió keretein belül mutassák be. E tervek lebonyolításában a tornaljai Kulturális Antropológiai Műhely a galéria szlovákiai partnere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.