Elkészült az új Öreg híd

Közel nyolc év után először haladhatnak át a gyalogosok a fővárosi Öreg hídon.PozsonyTöbb mint fél évszázad után újra járhat villamos az Óvárosból Ligetfaluba.

Közel nyolc év után először haladhatnak át a gyalogosok a fővárosi Öreg hídon.

Pozsony

Több mint fél évszázad után újra járhat villamos az Óvárosból Ligetfaluba. A munkások az utolsó lehetséges időpontig dolgoztak a híd és környékének rekonstrukcióján.

A főváros legöregebb hídját körülbelül nyolc éve lezárták a forgalom elől, később a gyalogosok sem használhatták a balesetveszélyesnek nyilvánított hidat. A korlátozás bevezetésekor előkészítették a konstrukció felújításának terveit, de éveket csúszott a felújítás. 2013-ban kezdték bontani a hidat. A 460 méter hosszú konstrukció darabjait több kelet-szlovákiai város között osztották szét. A híd és környékének átépítését 2013-ban kezdte a kivitelezést végző konzorcium. A számítások szerint mintegy hatvanmillió euróba került a rekonstrukció, amelynek keretében villamossíneket raktak le az Óváros és Ligetfalu közé, megújult a Šafárik utca arculata és újjáépítették az Öreg hidat. A híd új acélkonstrukciójának összeszerelését tavaly kezdték. Az acéldarabokat Csehországból szállították Pozsonyba, majd a híd közelében kialakított csarnokokban szerelték össze és folyamatosan tolták a folyó fölé a konstrukciót. Az eredeti tervek szerint nyárra ütemezték a projekt befejezését, de több tényező hátráltatta a munkálatokat. Tavasztól fokozott tempóban haladt a munka az építkezésen, éjjel-nappal dolgoztak a munkások, hogy a többször módosított határidőre elkészüljön a híd. Ivo Nesrovnal, Pozsony főpolgármestere a közösségi portálon közölte, hogy az átadás napján is várt még munka az építőkre. „Januárban úgy tűnt, hogy vagyoni zárlat vár az önkormányzatra, ma tudjuk, hogy elkerültük” – közölte a polgármester utalva arra, hogy ha év végéig nem fejezik be a hidat, a város költségvetéséből kellett volna megtéríteni a rekonstrukció összegét.

Az Öreg híd elődjét, az 1890-ben épült Ferenc József hidat a második világháború után felrobbantotta a visszavonuló német hadsereg, romjain építették újjá a hidat, melyet a Vörös hadsereg hídjának neveztek, később Öreg hídnak. Az új átkelő nevéről a nyilvánosság dönthet. A fővárosi képviselő-testület novemberi ülésén elfogadott határozat szerint a város kulturális bizottsága javaslatokat tesz a híd nevére, ezek közül a lakosok választhatják ki a nekik legszimpatikusabbat. Nem ez lesz az első nyilvános szavaztatás a hídról. Korábban az új konstrukció színét is a nyilvánosság választhatta meg, így festették zöldre az acél elemeket. (béva)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?