Egy kisiskola harca a negatív sztereotípiákkal

<p>Nána. Sajátos helyzetbe került idén szeptemberben a nánai kisiskola: az első és a második osztályban is csupán egy-egy tanuló van. Mindketten szlovák anyanyelvűek. Családjuk augusztusban költözött</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

„A gyerekek egyáltalán nem beszéltek magyarul. Ez azonban nem tántorított el minket. Kihívást jelentett számunkra ez a feladat. Mivel kisiskola vagyunk, jut időnk az individuális foglalkozásra. A gyerekek – testvérpárról van szó – szépen haladnak a többiekkel, a magyar nyelv sem okoz nekik problémát” – mondta Bán Krisztina, az iskola igazgatója. A gyerekek édesanyja több szempontot is mérlegelt az iskolaválasztáskor. A legdöntőbb érv az iskola közelsége és légköre volt. A gyerekek korábban is kis létszámú, családias hangulatú iskolába jártak. A négygyermekes család emellett az anyagiakat is fontolóra vette. A legidősebb lány a párkányi szlovák iskolába jár. Az anya szerint jelentős többletkiadást jelentene, ha a kicsiknek is naponta ingázniuk kellene. Mivel a javarészt magyarok lakta településen nincs szlovák iskola, választásuk a magyar kisiskolára esett.

A nánai kisiskolát jelenleg nyolc tanuló látogatja. A gyerekek összevont osztályban tanulnak. „A tanítás csak szervezés kérdése. Kolléganőm a napközit vezeti és besegít a nevelési tárgyaknál. Az angol nyelv és a hitoktatás kivételével mi ketten visszük az összes tantárgyat. Az iskolának a napközi mellett számítástechnikai szaktanterme is van” – jegyezte meg az igazgató. Az iskola igyekszik lerombolni a kisiskolákkal szembeni előítéleteket és sztereotípiákat. „Diákjaink semmiben nem maradnak el hagyományos iskolába járó társaiktól. Tájékozottan, a világra nyitottan és a megfelelő tudásszinttel ballagnak el tőlünk. Mindent megteszünk, hogy jól érezzék magukat nálunk, szeressenek iskolába járni” – fogalmazott Bán Krisztina. Rendszeresek a közös kirándulások, táborozások és különféle iskolán kívüli tevékenységek. A tanulók részt vesznek az önkormányzat kulturális és társadalmi rendezvényein is. „Kisiskolaként vállalni tudjuk a speciális nevelési igényű gyerekek oktatását is. A közelmúltban egész napos foglalkozást tartott iskolánkban Málasi-Csomor Erzsébet speciális pedagógus, akivel a jövőben is szeretnénk együttműködni” – nyilatkozott az igazgató.

Az iskola vezetője bízik benne, hogy az elballagó negyedikesek helyett lesz utánpótlás. A nánai óvodát közel harminc gyerek látogatja. „Becslésem szerint jövőre öt új elsősünk lesz. Ezzel az összlétszám tizenkettőre emelkedik, és így tudunk bontott osztályokat indítani” – mondta Bán Krisztina. Az iskola a szülők és gyerekek érdekeit szem előtt tartva nem csatlakozik a tervezett pedagógussztrájkoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?