A kislány másfél éves. Ahogy édesanyja ölében üldögél álmosan, eszünkbe sem jutna feltételezni, hogy nem egészséges. Pedig születésétől fogva súlyos beteg.
Egy ekecsi kislány és családja várja a segítséget
Erika, Gyuszi és a fiatalasszony most 11 éves lánya, a kisebbik Erika másfél éve boldogan várta az új jövevény érkezését. A terhesség végig rendben volt, a kismama éppen a dunaszerdahelyi kórházban volt magzati szívhangvizsgálaton, amikor kiderült, hogy a baba nem mozog. Azonnal császármetszés következett. A gyermeket gyorsmentővel szállították az érsekújvári kórházba. Az orvosok szerint valami miatt a vér a köldökzsinóron keresztül visszafolyt a méhbe. Adrienn az oxigénhiány miatt agykárosodást szenvedett annak minden következményével: mozgási zavarai vannak, sérült a látása, a mai napig csak babatápot képes fogyasztani, gyengébb epilepsziás tünetek jelentkeznek nála... Az élete még így is maga a csoda: kezdetben az orvosok azt mondták a szülőknek, egy százalék esélye sincs.
Erika és Gyuszi mindent megtesz a kislány fejlesztése érdekében. Keresik a lehetőségeket, olvasnak, az interneten tájékozódnak, hol van remény agykárosodott gyerekek gyógyítására. Néhány hónapja Erika unokanővére bukkant rá a Scotson-technikára. Linda Scotson angol orvosnő a Bradford Egyetemmel együttműködve dolgozta ki azt a terápiás gyógymódot, amelynek alapja, hogy az agysérült gyermekek légzési technikáját fejleszti. Ennek hatására javul a véráramlás, az agy több oxigénhez jut, ami jótékony hatással van a többi közt az általános anyagcserére, az idegrendszer működésére, az izmokra, a mozgásfejlődésre... A Scotson Terápiás Központ Londonban működik. Évi 3–4 alkalommal 5 napot kell ott tölteniük a családoknak, ezalatt a gyermekek intenzív kezelést kapnak, felmérik az egyéni szintjüket, a szülők pedig elsajátítják a gyakorlatok pontos technikáját. A továbbiakban a gyakorlatokat otthon végezhetik, hetente hatszor, napi 2–3 órában.
Családtagok, barátok, munkatársak és a községi hivatal adta öszsze azt az összeget, amelynek köszönhetően Erika, Gyuszi és a kis Adrienn január 29-e és február 2-a közt elutazhatott Londonba. A központban biztatták őket, az elsajátított gyakorlatoknak köszönhetően pedig a szülők már ma is úgy látják, Adrienn figyelmesebb, élénkebb. A teljes program azonban hároméves: azaz a családnak még majdnem tízszer Angliába kellene utaznia. Egy-egy ilyen alkalom körülbelül százezer koronába kerül. A család rendezett körülmények között él, de saját forrásból képtelenek fedezni ezeket a költségeket. Nincs mit pénzzé tenniük: Gyula keresetéből élnek, községi bérlakásban laknak, a kislányt egy harmincéves Škodával hozzák-viszik kezelésről kezelésre.
Amikor megjöttek Londonból, Erikáékat újabb csoda várta. Az ekecsi kultúrház jótékonysági rendezvényt szervezett Adrienn megsegítésére. A bevételét átutalták az Adrienn javára nyitott jótékonysági számlára, amelyre további adományok is érkeztek. Az összegyűjtött összeg reményt ad arra, hogy nyáron folytathatják a londoni kezelést.
Miként adakozhatunk?
Vangel Gyula és Monozlai Erika köszöni a segítséget – az anyagi és erkölcsi támogatást – minden intézménynek, vállalkozónak, magánszemélynek. Kérik mindazokat, akiknek erre lehetőségük van, hogy a továbbiakban is segítsék kislányuk, Adrienn angliai gyógykezelését. Támogatásukat a következő számlaszámra küldhetik: 9429436/5200 (OTP) vagy 0192676485/ 0900 (SLSP). (as)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.