Dévénynél nemsokára megújul a Duna holtága

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁSPozsony. Február 2-án tartják a lápok világnapját, a természetvédők ezen a napon Szlovákiában is felhívták a figyelmet a vizes élőhelyek védelmére.

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS

Pozsony. Február 2-án tartják a lápok világnapját, a természetvédők ezen a napon Szlovákiában is felhívták a figyelmet a vizes élőhelyek védelmére. A világnap idei mottója – „lápok a jövőnkért” – arra mutat rá, hogy a vizes területek nélkül könnyen veszélybe kerülhet az élővilág, beleértve az embert is.

A lápok fontos szerepet játszanak az életben. Ezek a területek teszik lehetővé, hogy tiszták maradjanak a vizek, egyfajta szűrőként tisztítják a vizet. Megfelelő körülményeket teremtenek a halaknak az élőhelyen kívül a szaporodásra, különféle termések, termények – például a rizs – termőtalajaként szolgálnak. Ezek pedig az életet jelentik sok milliárd embernek a Földön. A lápos területek természetes szivacsként szolgálnak, mérsékelik az éghajlati szélsőségek, szárazságok, árvizek hatásait. Nem utolsósorban élőviláguk, növényviláguk rendkívül gazdag, és fontos szerepük van a szén megkötésében és raktározásában.

A Pozsonyi Regionális Természetvédő Egyesület (BROZ) úgy véli, a lápos területeket mind a mai napig nem értékelik kellőképpen. Az elmúlt 100 évben világszerte a lápok közel 64 százalékát tüntette el az ember. A BROZ a Comenius Egyetem Természettudományi Karával együttműködve évek óta foglalkozik Szlovákia lápos területeinek védelmével, azok revitalizálásával. A természetvédők tevékenységét a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat is támogatja, ilyen projekt során újult meg például a doborgazi Duna-holtág, a Komáromi járásban található Nagyléli-szigetet körülölelő holtág.

A világnap alkalmából a pozsonyi természetvédők bejelentették, hamarosan megnyitják a Dévényi-ágat. „Ötven év után hamarosan újra élettel telik meg a holtág környéke. A tervezett átalakítások eredményeként a víz újból szabadon áramlik majd a mederben, és az év nagy részében a Szláv-sziget partját mossa. Ezáltal a szigeten javulni fog a vízforrások minősége, megfelelő körülmények alakulnak ki a különféle halfajták szaporodására. Ezek az élőlények eddig csak különösen magas vízálláskor, árvízkor tudtak ezekre a helyekre eljutni, miután apadt a folyó szintje, nem tudtak már a kiszáradó mederből visszajutni a Dunába” – közölte Tomáš Kušík, a Natura 2000 területek védelme és megújítása a határon átnyúló régióban Life projekt menedzsere, a Pozsonyi Regionális Természetvédő Egyesület elnöke. A munkálatokat február közepén kezdik meg, a projektet az Európai Bizottság, valamint a szlovák környezetvédelmi minisztérium támogatja. (szcs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?