Csúzra látogatott gróf Esterházy Alice pótmamája

Csúz. A nemrég elhunyt Szénássy Árpád volt az ötletadója annak az Esterházy-emlékünnepségnek, amelyet június harmadik szombatján az általa felújíttatott kastélyban rendeztek meg.
A vendégeket ezúttal Meszlényi István és özvegy Szénássy Árpádné fogadta.

Csúz. A nemrég elhunyt Szénássy Árpád volt az ötletadója annak az Esterházy-emlékünnepségnek, amelyet június harmadik szombatján az általa felújíttatott kastélyban rendeztek meg.

A vendégeket ezúttal Meszlényi István és özvegy Szénássy Árpádné fogadta. Elsőként Szénássy Zoltán méltatta unokaöccse, Árpád eddigi munkáját, aki életének utolsó évtizedét a csúzi kastély felújításának szentelte a komáromi KT Könyv- és Lapkiadó Kft. igazgatása mellett. „Ötvenkét évesen számos tervet és vágyat vitt magával a másvilágra, a csúzi kastély megújulása mellett a Honismereti Kiskönyvtár 265 kiadványával és a Múltunk emlékei című folyóirattal gazdagított bennünket” – mondta Szénássy Zoltán. A III. Esterházy-emlékünnepségre ellátogatott az érsekújvári járásbeli kastélyba Prőhle Henrikné Samarjay Éva, gróf Esterházy Malfatti Alice pótmamája. A különös, családregénybe illő beszámolóval érkező vendég kimentette Alice grófnőt, aki térdműtétje miatt nem tudott részt venni a találkozón. „Nyolcéves kora óta bensőséges kapcsolatunk van Alizkámmal, aki arra kért, ne róla meséljek itt, hanem arról a szeretetteljes légkörről, amely őt gyermekkorában körülvette, és az édesapja önfeláldozó életéről” – mondta el Éva asszony. Az előadó az Esterházy-család krónikásaként lépett a vendégek elé, amikor arról szólt, hogyan telepítették ki a családot a nyitraújlaki kastélyból, miképpen vált a lángok martalékává sok értékes magyar könyv, hogyan menekült megannyi viszontagság közepette a család. Alice pótanyukája visszaemlékezett az utolsó találkozására Esterházy Jánossal, továbbá arra, amikor Alicet Mélykútra, a haláltáborba vitték, Baja közelében a gyapotföldeken dolgoztatták őket, vérhasjárvány ütött ki, ezért a lányt eredeti kitelepítési helyére vitték vissza. Végül az Osztrák–Magyar meccs idején a futballisták autóbuszában elrejtőzve került ki Bécsbe. „Esterházy több mint egy évtizedig volt a politikában, és ugyanennyi időt töltött börtönben is. Az új csehszlovák államot elsőként az arisztokráciától, majd az értelmiségtől tisztították meg. Esterházy nem dörgölődött politikai pártokhoz, a gyökereihez, hagyományaihoz ragaszkodott. Zsidók, csehek, szlovákok életét mentette meg: ha a jóban kitartottam mellettetek, a rosszban is mellettetek kell lennem – tartotta Esterházy” – hangsúlyozta Molnár Imre történész az előadásában. Az emlékünnepségen Molnár Imre párhuzamot vont Esterházy János és Szénássy Árpád között, kiemelve, hogy mindkettejük hagyatékát mélyen meg kell őriznünk a szívünkben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?