Tegnap a kormány jóváhagyta a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű blokkjainak a leállítására nyújtandó anyagi támogatásról szóló keretegyezmény megkötését Szlovákia és a Európai Fejlesztési Bank (EBOR) között.
Čarnogurský megvétózta, a kormány elfogadta
Tegnap a kormány jóváhagyta a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű blokkjainak a leállítására nyújtandó anyagi támogatásról szóló keretegyezmény megkötését Szlovákia és a Európai Fejlesztési Bank (EBOR) között. A miniszterek csak a Koalíciós Tanács tegnapi rendkívüli ülése után szavaztak a Ľubomír Harach gazdasági és Eduard Kukan külügyminiszter által előterjesztett, az energetikáról szóló uniós csatlakozási fejezet lezárását elősegítő dokumentumról. A miniszeterelnök azután hívta össze a rendkívüli ülést, hogy Ján Čarnogurský igazságügyminiszter élt jogával, és politikailag megvétózta az egyezmény aláírását. „Érdekem, hogy a Szlovákiáról szóló uniós országjelentés kedvező legyen, és az összes csatlakozási fejezetet lezárjuk. Az 1999-ben jóváhagyott kormányhatározat értelmében az erőmű V1-es blokkjait 2006-ban, 2008-ban vagy még hamarabb leállítjuk. Az Európai Bizottság 6,5 milliárd koronát hajlandó utalni abba az alapba, melyből a leállítást és az ezzel kapcsolatos teendőket pénzelnénk. A Koalíciós Tanács ülésén az erőmű szakemberei is részt vettek. Az SDK, MKP, SDĽ és az SOP politikai álláspontja egyértelmű, támogatják az erőmű fokozatos kiiktatását. A Kereszténydemokrata Mozgalom a szavazásnál szabad kezet adott Čarnogurskýnak” – részletezte a miniszterelnök. Dzurinda nem tudta megmagyarázni, igazságügyi minisztere miért érdeklődik ennyire az energetikai ipar iránt – a Transpetrollal és a deblokációval kapcsolatban is vétót alkalmazott. „Talán megkeresték őt az erőműhöz közel álló személyek vagy az alkalmazottak” – véli a kormányfő. Čarnogurský – saját bevallása szerint – azért vétózott, mert szerinte a keretegyezmény túllő az eredeti kormányhatározaton, ráadásul a foglalkoztatottság kérdése sem rendeződik megfelelően a régióban, tart a munkanélküliség emelkedésétől.
A kabinet megbízta a gazdasági minisztert, a szerződést még novemberben írja alá. Eszerint Szlovákia rendszeresen az EBOR elé terjeszti a V1-es blokk leállításával kapcsolatos projektumokat, a bank konkrét tervezetekre adja a pénzt. Harach szerint az így kapott hat és fél milliárd korona egyébként sem elég, legalább 15 milliárdra van szükség. Mikuláš Dzurinda elárulta, más szervezetektől is próbálnak támogatást szerezni, kétoldalú tárgyalásokat kívánnak folytatni azokkal az államokkal, melyeknek érdekük az atomerőmű mihamarabbi leállítása. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.