A Duna pozsonyi szakaszán a legmagasabb, harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. A csapadékban bővelkedő hajnal után a vízszint Pozsonynál meghaladta a 900 centimétert. Az állami szervek tájékoztatása szerint nincs ok az aggodalomra, ha a bősi vízerőmű turbinái a továbbiakban is rendeltetésszerűen működnek.
Bősön egyelőre nem készülnek a zsilipek megnyitására
Jozef Moravčík, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) vezérigazgatója és Tomáš Taraba (SNS-jelölt) környezetvédelmi miniszter nyilatkozataikban egyaránt arra figyelmeztettek, hogy a helyzet komoly, ugyanakkor stabil. Taraba szerint kizárólag abban az esetben merülnének fel komolyabb problémák, amennyiben a bősi vízerőmű egyes turbinái meghibásodnának.
A turbinák elbírnak a jelenlegi vízmennyiséggel
Bősön jelenleg 7 turbina üzemel, a nyolcadikat tervezett javítás miatt nem tudják üzembe helyezni. Ilka Alfréd, a Vízgazdálkodási Építővállalat (VV) termelési igazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy 7 turbinával is elbírnak a jelenlegi vízmennyiséggel.
„Egy turbina az eséstartománytól függően 430-650 m3 vizet ereszt át másodpercenként. Érdemes megjegyezni, hogy árvíz idején az eséstartomány lecsökken. A minimális érték, amikor még üzemeltetni tudjuk a turbinákat, 13 méter, különösen kritikus helyzetben 12,8 méter. A bősi erőmű azonban úgy van megépítve, hogy folyamatosan biztosítani tudjuk a szükséges eséstartományt, így a turbinák működtetése is biztosítva van” – mutatott rá Ilka.
A zsilipek megnyitása vélhetően nem kerül sor
A Duna vízszintjének rohamos emelkedése miatt a közlekedési minisztérium vasárnap a hajóforgalom leállítása mellett döntött. Így szükség esetén meg tudják nyitni a bősi vízerőmű zsilipjeit, hogy szabályozni tudják a Duna vízszintjét, és elkerülhetőek legyenek az árvizek. A Vízgazdálkodási Építővállalat termelési igazgatója szerint egyelőre korai lenne messzemenő következtetéseket levonni, de úgy véli, kicsi a valószínűsége, hogy élni kell ezzel a lehetőséggel.
A zsilipek kinyitása akkor jöhet számításba, ha netán szétesne az ország elektromos hálózata, mivel egy ilyen blackout esetén nem tudnánk kivezetni a villanyt. Szükség esetén a zsilipkamráink készenlétben állnak
– magyarázta Ilka Alfréd. A két kamrán ebben az esetben annyi vizet tudnak átereszteni, mint az erőműn, ami nagyjából 3500m3 másodperceként. Ilka egyúttal arra is rámutatott, hogy a zsilipek megnyitása nem a legrosszabb forgatókönyv. Inkább egyfajta pótmegoldás, ami mindenképp biztosítja, hogy a víz tovább tudjon folyni a bősi vízlépcsőn.
Ilka azt is megjegyezte, hogy a legutóbbi felújításnak köszönhetően a bősi zsilipkamrák képesek a teljes áteresztéses üzemmódra, így a lakosoknak nincs oka az aggodalomra.
Az aktuális előrejelzések lassú apadással számolnak. Ha nem következik be egy kedvezőtlen fordulat, Ilka Alfréd szerint nem kizárt, hogy a hét végére már egyik árvízvédelmi fokozat sem lesz érvényben. A csapadék és a külföldről érkező vízhozam hatással lehet a helyzet alakulására, jelentős fennakadásokkal azonban nem kell számolni. Ilka szerint legfeljebb az változhat, hogy tovább maradhat érvényben a második, esetleg a harmadik árvízvédelmi fokozat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.