Bemutatták az új komáromi Duna-híd tervét

Komárom. Nagyszabású workshop keretében mutatták be a Selye János Egyetem konferenciatermében az új Duna-híd megvalósítása érdekében az elmúlt négy évben elvégzett munka eredményeit, valamint a híd konkrét terveit.

Komárom. Nagyszabású workshop keretében mutatták be a Selye János Egyetem konferenciatermében az új Duna-híd megvalósítása érdekében az elmúlt négy évben elvégzett munka eredményeit, valamint a híd konkrét terveit.

Varga Veronika programmenedzser ismertette a jelenlévőkkel azokat a lépéseket – a két város polgármestere által aláírt szándéknyilatkozattól kezdve a hatástanulmányok, az építésze?ti-mű?szaki dokumentáció elkészítésén át az elvi építkezési engedély kiadásáig –, amelyek nélkülözhetetlenek voltak a mostanra elkészült tervdokumentáció kidolgozásához. Ez a tervdokumentáció viszont már alapját képezi a kiviteli terv elkészítésének és az építkezési engedély megszerzésének. A felszólalók egybehangzóan állították: Komárom térségében óriási szük?ség van egy új Duna-hídra, mégpedig több okból is. A több mint 110 éves Erzsébet híd teherbírása mindössze 20 tonna, miközben az új hidakat már 80 tonnás teherbírásra méretezik. Útpályájának szélessége elmarad még a harmadosztályú utak számára előírt szélességtől is, kibővítésére viszont szerkezeti felépítéséből adódóan nincs lehetőség. Emellett az új híd tehermentesítené a városokat is az áthaladó forgalom nagy részétől; a hídról levezető út a magyar oldalon a Dél-Komáromot délről elkerülő közúthoz csatlakozna, így biztosítaná az ipari park logisztikai ellátását is. Az új híd a vasúti hídtól kb. 200 méterre nyugati irányban épülne fel. A tervezésére kiírt pályázatot a pozsonyi Dopravoprojekt Rt. és a magyarországi Pont-Terv Zrt. által létrehozott Komárno-Komárom Konzorcium nyerte. Nagy László, a Dopravoprojekt főmérnöke részletesen ismertette az új híd tervét, hangsúlyozva, hogy a szlovákiai és magyarországi szakemberek egye?di hidat terveztek. Egyedisége az L alakú pilonban áll, amely különleges esztétikai élményt nyújt majd, és a két város egyik jellegzetességévé válhat. A kétsávos, 11,5 méteres úttest-szélességű és 600 méter hosszú hídhoz magyar oldalon 1,2 km, szlovák oldalon 800 méter bekötőút fog tartozni.

Bastrnák Tibor, Észak-Komárom polgármestere lapunknak elmondta: az önkormányzatok és a szakmai szervezetek e tervdokumentáció elkészítésével elérkeztek saját lehetőségeik határához, a következő feladatok már országos léptékű döntéseket és támogatást igényelnek. Ezért dél-komáromi kollégájával, Zatykó Jánossal közösen levélben fordultak az illetékes szaktárcákhoz, hogy kezdjenek kormányközi egyeztetést a híd megépítéséről. Ahhoz ugyanis, hogy ki lehessen adni az építkezési engedélyt, a két ország kormányának megállapodására van szükség. A finanszírozás során pedig számítanak az uniós alapok nyújtotta lehetőségekre is. Zatykó János szavai szerint az új híd nemcsak a két várost, a két régiót szolgálná, hanem az észak-dél irányú közép-európai személy- és teherforgalomnak is új perspektívát tudnának kínálni. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?