A bodrogközi iskolákban nemcsak az egyre csökkenő gyermeklétszám okoz gondot, hanem az is, hogy a régióban található oktatási intézmények zöme felújításra szorul. A Bodrogközben kevés a tőkeerős vállalkozás, ezért az iskolák csak az amúgy is szűkös költségvetéssel gazdálkodó önkormányzatokra számíthatnak. Az állam által biztosított összegek alig fedezik a működtetés költségeit. Néhány községben az európai uniós strukturális alapokból próbálnak pénzt szerezni felújításra.
Beíratási körkép a Bodrogköz iskoláiban II.
Hárommal több elsős
A bodrogközi község kisiskolájába az idén 7 gyereket írattak be. Az intézményben jelenleg két pedagógus – két összevont osztályban – 25 gyermekkel foglalkozik. Az község iskolája és óvodája egy épületben található, melyben étkezde is működik. A napközi otthon az idén szűnt meg. Az állam által biztosított összeg az elmúlt évben sem volt elegendő a működtetés költségeinek fedezésére, a falunak egyéb forrásokból kellett azt kiegészítenie. Az iskola épületének teteje beázik, minél hamarabb tatarozni kellene. A zétényi kisiskolát a fenntartók a jövőben is működtetni szeretnék, ezért a község különböző pályázatok útján próbál újabb támogatásokhoz jutni.
Boly
Kevesebb elsősük lesz
A helyi kilencosztályos alapiskolába Bolyból, Szinyérből, Zétényből, Szolnocskából, Pólyánból és Vékéről összesen 174 gyerek jár. Az 1–4. és az 5–9. évfolyamokban kisegítő osztályok is működnek. Az idén eddig 15 gyereket írattak be az oktatási intézménybe. A múlt évben néggyel több volt az iskolakezdő gyerekek száma. Bolyban nemrégiben újították fel a tornatermet, ám az alapiskola harminc éve átadott épülete teljes egészében felújításra szorul, mert több helyen beázik. Az ablakok egy részét ki kellene cserélni, és az étkezdét is korszerűsíteni kellene. Bár a falu önkormányzata és az iskola vezetése jól együttműködik, ezeket a beruházásokat saját erőből képtelenek lesznek megoldani. Az állami költségvetésből kapott összeg csak a működtetés költségeinek fedezésére elegendő.
Szentes
Egyre kevesebb gyermek születik
A kisiskola két összevont osztályában 33 helyi gyermek tanul. Szentesen az idén 6 gyereket írattak be magyar iskolába, a múlt évben kilencet. Az iskola és az óvoda egy épületben található, melyben napközi és étkezde is van. Bár a feltételek adottak a működtetéshez, az egyre csökkenő gyermeklétszám miatt az intézmény léte a jövőben veszélybe kerülhet. Az önkormányzat azt szeretné, ha a faluban megmaradna az iskola, s ehhez – lehetőségeik szerint – minden szükséges segítséget megad.
Nagykövesd
A jövőben több elsős lesz a faluban
A falu kisiskolájának összevont 1–4. osztályában összesen 18 gyermek tanul. A múlt évben három gyerek kezdte meg tanulmányait ebben a tanintézményben, az idén pedig nyolc elsőssel számolnak. A fenntartók arra számítanak, hogy a következő években a gyermeklétszám növekedni fog.
Szomotor
Sokan a szlovák iskolát választják
A kilencosztályos iskolába a helyieken kívül Radból, Szentesről és Nagykövesdről járnak gyerekek. Évfolyamonként egy-egy osztály működik, a gyermekek létszáma 114. Az iskolának étkezdéje, napközi otthona és tornaterme is van. Szomotoron egyre kevesebb gyermek jár magyar alapiskolába, és a következő években is folyamatos létszámcsökkenésre számítanak. Tavaly még 12 elsősük volt, az idén mindössze 7 gyereket írattak be ide. Sok szülő a helyi szlovák tanítási nyelvű iskolát részesíti előnyben. A magyar alapiskola épületének 28 millió koronás teljes rekonstrukciójára nemrégiben pályázatot adtak be az európai uniós strukturális alapokhoz.
Bodrogszerdahely
Tizenegy községből járnak ide
A Bodrog-parti község teljes szervezettségű magyar alapiskolájába kis- és nagykövesdi, szőlőskei, bári, ladmóci, újhelyi, zempléni, borsi, szerdahelyi, bodrogszögi és csarnahói gyerekek járnak. Az iskolában már csak a kilencedik évfolyamban van két párhuzamos osztály. A tanulók létszáma 193. A múlt évhez viszonyítva hárommal csökkent a beíratottak száma, az idén tizennégyen kezdik meg itt tanulmányaikat. A felmérések szerint a következő öt évben a bodrogszerdahelyi iskolába is egyre kevesebb tanuló jár majd, a helyzet csak akkor változhat meg, ha a környező falvakban található iskolák valamelyikét a fenntartó önkormányzatok kénytelenek lesznek bezárni. Bodrogszerdahelyen hosszabb távra terveznek, hisz az idén márciusban 27 millió koronás épületfelújításra adtak be pályázatot.
Nagygéres
A létszámnövekedés nem lesz folyamatos
A helyi teljes szervezettségű magyar alapiskolát 126 diák látogatja. A gyerekek zöme helybéli, vagy a szomszédos Kisgéresből és Örösből származik. Tavaly mindössze 4 elsőse volt az intézménynek, az idén tízzel több gyereket írattak be. Az iskolában nincsenek párhuzamos osztályok, az alsó tagozat 1–4. évfolyamában összevont osztályokban tanítanak. Bár az idén ugrásszerűen nőtt az elsősök száma, az elkövetkező években nem várható további létszámnövekedés. Nagygéresben nemrégiben a tetőszerkezetet újították fel. A múlt évben korszerűsítették az iskola egyik pavilonját, amelyben jelenleg az óvoda működik.
Ladmóc
Van magyar óvoda is
A falu kisiskolájában két pedagógus dolgozik. Az 1–4. évfolyamban, az összevont osztályban jelenleg 15 gyermek tanul. A tanulók zöme helybéli, ketten a közeli Zemplénből járnak be. A múlt évben mindössze egy gyermeket írattak be az intézménybe, az idén 3 elsősük lesz. A faluban magyar óvoda is működik. Az iskolába lépő gyermekek száma várhatóan a következő években nem változik jelentősen.
Perbenyík
Visszaköltöztek a faluba
A községben a szlovák és a magyar tanítási nyelvű kisiskola közös igazgatóság alatt működik. Az intézményt összesen 20 gyermek látogatja, ebből 13 a magyar osztályba jár. Tavaly két, az idén három elsőssel számolhatnak. A következő években várhatóan növekszik az iskolába lépő gyermekek száma. A faluban a közelmúltban új bérlakás is épült, és sokan költöztek vissza a községbe. Az önkormányzat az iskola működtetéséhez komoly támogatást nyújt.
Kisgéres
Megduplázódott az elsősök száma
A helyi kisiskola alsó tagozatán két összevont osztályban folyik az oktatás. Az intézménybe 27 diák jár. Az elsősök száma az idén megduplázódott, tavaly csak 6 gyermeket írattak be az iskolába. A jelenlegi létszám bizakodásra adhat okot, ám a felmérések szerint a jövőben radikális csökkenés várható. A faluban egyre kevesebb gyermek születik, és az is gondot okoz, hogy sok szülő a beíratáskor inkább a közeli királyhelmeci iskolákat választja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.