Augusztus végéig látható a kiállítás Madáchról

Könnyen érthető, illusztrált táblákon követhetjük az eseményeket (A szerző felvétele)
Nagymegyer |

Vándorkiállítás érkezett Nagymegyerre, mely nem csak az íróval, hanem fő művével, Az ember tragédiájával is részletesen foglalkozik. Az ünnepélyes megnyitót múlt pénteken tartották a 33. Szent István Napok keretén belül, a Fészek Ifjúsági Központban, a Zárda iskolában.

Madách Imre születésének 200. évfordulója alkalmából Nagymegyeren is szerettek volna megemlékezni a híres íróról a 23. számú Arany János cserkészcsapat tagjai, akik akkor is tartottak volna róla kiállítást, ha a vándorkiállítás, a Szlovák Nemzeti Múzeum, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma jóvoltából nem tudott volna létrejönni. A Madách életét és fő művét bemutató műanyag táblák eredeti illusztrációkat, híres magyar színészek fontos színpadi jeleneteit ábrázolják, a rajtuk szereplő szövegbuborékokban pedig elolvashatunk minden fontos információt az adott képekhez, jelenetekhez, valamint a mű egyes színeihez. A kiállítást Soóky Marián, Nagymegyer polgármestere nyitotta meg. Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára mondott köszöntőt és a kultúrműsorban Szász Anna Virág és Vörös Zsuzsanna léptek fel.

A korabeli fotókkal, rajzokkal illusztrált 20 táblán magyar és szlovák nyelven is szerepelnek az információk, ezért több helyen is be tudják mutatni őket, mondta el Csémi Szilárd, a kiállítás főszervezője (A szerző felvétele)

1861-ben Madách Imre, mint az akkori balassagyarmati választó-kerület országos képviselője és aki már az első beszédjével magára vonta a közfigyelmet, elvitt egy kéziratcsomót Arany Jánoshoz, a nagymegyeri cserkészcsapat névadójához, hogy olvassa el és mondjon róla véleményt. A szerzőt akkor még nem mint írót ismerték Pest irodalmi körei és tán evégett is a kézirat: Az ember tragédiája, bizony egy ideig csak hevert Arany János íróasztalán. De Madách és irodalmunk szerencséjére Arany János a művet elolvasva rögtön felismerte annak jelentőségét, és mindent megtett azért, hogy e mű a magyar nemzet közkincsévé váljon”

– vezette be a művészt és fő művet Csémi Szilárd, a Fészek Ifjúsági Központ vezetője, a helyi 23. számú Arany János cserkészcsapat cserkésztisztje, a megnyitó főszervezője. Soóky Marián a kiállítás megnyitójában ugyancsak megemlítette, hogy Madách karrierje során elsősorban képviselőként, politikusként vált ismertté, nem pedig irodalmárként.

„A 19. század története tele van nagy szónokokkal. Mindenki ismeri Kölcsey Ferenc, Kossuth Lajos, Széchenyi István nevét. Az is közismert, hogy a hatvanas évek legnagyobb politikusai, Deák Ferenc, gróf Teleki László, Tisza Kálmán is kiváló szónokok voltak. De azt már nagyon kevesen tudják, hogy az 1861-es országgyűlés egyik legnagyobb szónoki sikerét Madách Imre aratta. Madách Imrét ma úgy ismerik az emberek, mint a 19. századi magyar irodalom legnagyszerűbb verses drámájának, Az ember tragédiájának íróját. Ám első nagy sikerét nem irodalmi, hanem politikai téren érte el

részletezte a polgármester.

Az ember tragédiája ma már a világ 40 nyelvén hozzáférhető és olvasható és a színpadon is folyamatosan jelen van”

– tette hozzá. Soóky Marián után Potápi Árpád János mondta el köszöntőjét, aki Szent István örökségét méltatta és kiemelte a szeptemberi szavazáson való részvétel fontosságát.

A kiállítás központi témája Az ember tragédiája (A szerző felvétele)

A vándorkiállítás szakmai szakértője Praznovszky Mihály, irodalomtörténész és Madách-kutató volt. A szövegeket és a tárlat forgatókönyvét Szászi Zoltán publicista, író alkotta meg, aki igyekezett gyermeki szemmel ábrázolni a szerző életét és művének mondanivalóját. A szövegek magyarul és szlovákul is olvashatóak a táblákon. A látványt és a kivitelezést Szabó Réka alkotta. A húsz panelből álló kiállítás egy komplex képet mutat Az ember tragédiájáról, de egy sokkal könnyedebb formában.

Az ember tragédiája mindenkihez szól. Volt 2005-ben egy nagyobb táborunk, ahol minden cserkészünk ott volt, körülbelül 800 fő. Itt 10 altáborba osztottak bennünket az volt a feladat, hogy a mű egyes színeit feldolgozzuk, majd körbementünk a többieknek bemutatni, így ismertük meg az alkotást. Játszva tanultak a gyerekek ekkor, a legfiatalabb gyerekektől egészen a legidősebb felnőttig, mindenkit megmozgatott a történet. Amikor először hallottunk erről a kiállításról, azonnal éltünk az alkalommal és mi is elkértük

mondta el Csémi Szilárd.

Nagyon jó, hogy két nyelven van, magyarul és szlovákul, úgyhogy vihető több helyre is. Itt nálunk a turisták miatt ez jól jön

A központ működését, valamint a cserkészcsapat programjait a nemzetpolitikai államtitkárság a Bethlen Gábor alap támogatási programjain keresztül segíti. A cserkészvezetők és családjaik is teljesen önkéntesen támogatják a szervezetet és sokszor önerőből, saját zsebből végzik a központ fenntartását, a programok szervezését. Örömmel várnak segítőket és támogatókat tevékenységükhöz.

Az ünnepélyes megnyitó után egy kisebb fogadással várták a résztvevőket a szomszédos cserkészterembe. A kiállítás 2023. augusztus 27-ig látogatható előzetes telefonos egyeztetést követően a Fészek Ifjúsági Központban.

 

Régi színpadi jelenetek elevenednek fel a képeken (A szerző felvétele)
Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?