Illusztráció
Álhír, vagy valóság? Pumát láthattak a Csallóköz több pontján
Az eredeti bejelentés, mely szerint egy pumát láttak Medve és Csicsó környékén a polgárőrökhöz érkezett. A hírt azóta több civil szervezet is átvette, hogy felhívja a lakosok figyelmét a szokatlan jelenségre.
A puma a medvéhez hasonlóan védett állat, tudtuk meg Figura Árpádtól, a Dunaszerdahelyi Járási Vadászszövetség és a Dunaszerdahelyi Járási Vadászkamara elnökétől.
Elaltatják, vagy kilövik
„Ha ez a helyzet, akkor a rendőrségnek köteles intézkedni a környezetvédelmi hivatalon bevonásával. A puma egy védett állat, nálunk nem honos. Azt feltételezem, hogy valakitől elszökhetett, vagy kiengedték. Az esetet a környezetvédelmi minisztériumhoz tartozó osztályon, amely a medvék helyzetével is foglalkozik, kell bejelentenie az érintett polgármestereknek
– osztotta meg lapunkkal. Hozzátette, hogy amennyiben a bejelentés megtörténik, a vadászokat is értesítik, akik aztán segítenek az állat előkerítésében. Megerősítette, hogy a puma nagyon veszélyes, ezért valahogy mindenképp ártalmatlanítani kell. Mivel azonban védett állatról van szó, így elképzelhetetlennek tartja, hogy egy vadász önszorgalomból kilőné, majd közzé is tenné.
Valós a riadalom?
Kulacs László, Medve község polgármestere megerősítette, hogy egyelőre nem érkezett hivatalos jelentés az állatról. Amennyiben ez megtörténne, azonnal értesítenék a lakosságot és megtennék a szükséges óvintézkedéseket. Elsősorban a medvei vadászszervezetet értesítenék, akik felváltva őriznék a községet, hogy a vadállat ne tévedhessen lakott területre.
Fokozottan veszélyes
Egy standard eljárásban kinyomozzák az állat hollétét, majd egy állatorvos elaltatja és utána veszik át az állatot. Egy nem honos állat nagy károkat tud okozni a természetben. Sajnos ez úgy működik, hogy be kell fogni és el kell távolítani, mert nem ide tartozik. Feltehetően egy szinantróp, azaz az ember közelében élő, az emberhez hozzászokott egyedről lehet szó, ami ezáltal veszélyes az ember számára. Tudomásom szerint a diósförgepatonyi Malkia Park foglalkozik ilyen esetekkel. Befogadják a magánszemélyektől elkobzott, illegálisan tartott állatokat. Például ide szokták elhelyezni a cirkuszokból kimentett állatokat is
– árulta el lapunknak Stredl Tamás, lelkes állatvédő, a Dunaszerdahely város állatvédelmi osztályának volt vezetője. Megerősítette, hogy a pumának nem lesz sok lehetősége, mivel hozzászokott az emberhez és ezért kifejezetten őket keresi táplálékszerzés céljából. Emiatt könnyen rájuk is támadhat, ami bármikor megtörténhet. Az egyik legfontosabb kérdés jelenleg, hogy kitől és honnan szökhetett el, magánszemélytől, vagy akár egy szaporítótól, aki kifejezetten illegálisan tartott állatokkal foglalkozik.
A polgárőrség által közzétett bejegyzés kommentjei között olvasható, hogy az állat állítólag egy hete indult útnak a Komáromhoz tartozó Örsújfaluról. Lapunk megkereste Keszegh Bélát, a város polgármesterét, aki így nyilatkozott:
A városhoz bejelentés nem érkezett az üggyel kapcsolatban. Nem tudnak szökött egzotikus állatról sem a városból, sem a hozzá tartozó Örsújfaluról. A polgárőrség a környékbeli vadászoktól kapta az információkat a pumáról.
Megkeresték az illetékeseket
Csicsó polgármestere, Németh Andrea, elmondta, hogy a helyi vadászgazda a hétvégén értesítette őt az esetről.
„A vadászszövetség helyi elnöke azt mondta, hogy mintha pumát látott volna. Ennek már egy hete volt, de azóta sem tudott megbizonyosodni róla és ezért nem nyilatkozott korábban. Majd mások is megerősítették ezt, ám bizonyítani ők sem tudták. Sok pletyka kering róla”
– nyilatkozta lapunknak. Hétfőn értesítették a Dunai Ártéri Erdők Tájvédelmi Körzetét (CHKO Dunajské luhy), hogy mi a teendő ilyen esetben. Ők a komáromi állategészségügyi hivatal felkeresését javasolták, ahol a járás állatfarmjait is regisztrálják. Itt elmondták, hogy akik náluk regisztráltak, nem jelentették állatuk eltűnését.
Felvétel egyelőre nincs
A puma egy nagy testű állat, ami nagy távok megtételére is képes, ezért más járásokat is érinthet a probléma. Németh Andrea elmondta, hogy egyelőre semmilyen fotójuk, vagy kézzel fogható bizonyítékuk nincs a puma jelenlétére. A száraz idő nem kedvez a nyomolvasásnak és annak ellenére, hogy sok vadkamerájuk van azon helyen is, ahol az állatot látni vélték, nem vettek fel semmi rendhagyót. A többi szervezettel párhuzamosan értesítették a CITES-t (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) is. Ez a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény - melynek angol nevének kezdőbetűiből képződő betűszava a CITES - szabályozza a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét. Ők közvetlenül nem tiltják, csupán ellenőrzik az állatok és növények mesterséges szaporításából származó egyedekkel történő kereskedést. A puma esetében a CITES is a Dunai Ártéri Erdők Tájvédelmi Körzetéhez irányították őket, akik a környezetvédelmi hivatal dolgozóival együttműködve már vizsgálják az ügyet.
„Akkor is, ha egyelőre bizonyítékaink nincsenek az állat feltűnésére, erősen javallott, hogy a Lyon-holtág környékére, ahol látni vélték az állatot, ne menjenek ki sétálni sötétedés után. Ez egy természetvédelmi terület. Talán azért választhatta ezt a helyet a puma, mert nagy a csend, nem háborgatja senki az állatokat, nincs autó, sem favágás, vagy más zajok”
– tanácsolja a lakosoknak Németh Andrea. Hozzátette, hogy amint hivatalos értesítést kapnak a helyzetről, azonnal közzéteszik.
A hírt frissítjük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.