Afrikai vadásztrófeák

Komárom. Kittenberger Kálmán, a muzeológus, utazó és vadász címmel nyílt időszaki kiállítás a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma Nádor utcai főépületében.

Kittenberger afrikai tábori felszerelése – előtérben egy cerkófmajom, jobbra egy grant gazellaVas Gyula felvétele Komárom. Kittenberger Kálmán, a muzeológus, utazó és vadász címmel nyílt időszaki kiállítás a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeuma Nádor utcai főépületében. A Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) tulajdonát képező anyag felvázolja a Széchényi Zsigmond mellett legismertebb Afrika-kutatóként számon tartott Kittenberger életútját. „Ő több volt, mint egyszerű vadász, tudományos gyűjtő és kutató is volt egyben – méltatta a Léván született Kittenbergert a kiállítás megnyitóján Matskási István, az MTM főigazgatója. – Évtizedes gyűjtőmunkájának köszönhetően közel háromszáz új, Afrikában honos fajt ismerhetett meg a világ, és ezek közül száznál is több őrzi az ő nevét.” Sajnos, a történelem viharaiban madár- és emlősgyűjteményének nagy része elpusztult, viszont a több tízezer példányból álló gerinctelen-gyűjteménye – rovarok, poloskák, kabócák, pókok – máig fennmaradt. A nagy vadász, utazó éppen 100 évvel ezelőtt, 1903-ban indult első Afrika-expedíciójára, amely csaknem végzetes lett számára. Könyveiből is ismert, hogy 1904-ben egy hímoroszlán leharapta jobb kezének középső ujját. Ő akkor spirituszba tette és a Nemzeti Múzeumnak hazaküldte a csonkot, amely a mai napig fennmaradt, és a komáromi kiállításon is látható. Csakúgy, mint Kittenberger tábori felszerelése, könyvei, eredeti Afrika-felvételei, lepkegyűjteményének egy része, sőt, nevezetes diópálinka-receptjét is megismerhetik az érdeklődők.

A Kittenberger-tárlatot jól kiegészíti a jelenkori afrikai vadászok trófeáiból, felszereléseiből összeállított kiállítás, amely szintén a múzeum Nádor utcai épületében található. A trófeák egy 1999-es namíbiai és 2001-es dél-afrikai expedíciótól, illetve a tíz évig Afrikában állatorvosként tevékenykedő Milan Jeřábek gyűjteményéből származnak. A két kiállítás április 26-ig tekinthető meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?