Meggyanúsították a volt nyomozókat és egy ügyészt, ami a Tisztítótűz-ügyre is hatással lehet

Ľubomír Daňko, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) korábbi vezetője is a gyanúsítottak között van (TASR-felvétel)
Pozsony |

A NAKA volt nyomozói és a Tisztítótűz-ügyet felügyelő ügyész ellen indított büntetőeljárást a rendőrség belső ellenőrzése. A lépés akár a Tibor Gašpar korábbi országos rendőrfőkapitány, jelenlegi smeres képviselő, valamint Norbert Bödör és Jozef Brhel oligarcha ellen folyó bírósági eljárásra is hatással lehet.

A rendőrség belső ellenőrzése hivatali jogkörrel való visszaéléssel gyanúsítja Michal Šúrek ügyészt, aki a Tisztítótűz (Očistec) fedőnevű ügyet felügyeli; Ľubomír Daňkót, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) korábbi vezetőjét; valamint Pavol Ďurka és Ján Čurilla nyomozókat. Az eljárást Kevin Dlabaj, a belső ellenőrzés tisztje indította. A három korábbi nyomozónak és az ügyésznek megküldött ügyiratból az látszik, a belső ellenőrzés gyanúja szerint az említettek által állítólag elkövetett bűncselekmény sértettje, Tibor Gašpar korábbi országos rendőrfőkapitány, jelenlegi smeres parlamenti képviselő, valamint Norbert Bödör és Jozef Brhel oligarcha lenne. Az utóbbi három személy ellen ugyanakkor súlyos korrupció elkövetésének gyanújával folyik bírósági eljárás. Gašpart és Bödört pedig korrupció miatt pont abban a Tisztítótűz-ügyben fogták perbe, amelyet Šúrek felügyel. A vád szerint az egykori főrendőr és rokona, Bödör a saját céljaikra és politikai érdekek mentén használták fel a rendőrséget. A Denník N azt írja, a belső ellenőrzés által most indított eljárásból az következik, hogy Dlabaj megkérdőjelezi a Tisztítótűz és a Vámszedő (Mýtnik) fedőnevű ügyekben lefolytatott eljárás helyességét. A Smer közeli oligarcha, Brhel ez utóbbi ügyben érintett, amely arról szól, hogy a gyanú szerint túlárazott informatikai rendszereket adtak el az államnak.

A belső ellenőrzés tisztje azzal az indokkal indított eljárást a nyomozók és az ügyész ellen, mert a magas szinten zajló korrupciót kivizsgáló ügyekben a kihallgatások során először egy ún. technikai ügyiratot hoztak létre. Ebben a rendőrséggel együttműködő gyanúsítottak, tanúk vallomásait rögzítették. Majd az alapján, hogy az egyes tanúk mely ügyeket érintő információkat mondtak el a rendőröknek, összeállították az egyes ügyiratokat. Ez utóbbiakba tekinthettek bele később a gyanúsítottak, vagyis Gašpar, Bödör és Brhel. A rendőrök ezt a módszert azzal indokolták, el szerették volna kerülni, hogy a hatóságokkal való együttműködés és vallomástétel mellett döntő gyanúsítottak által elmondott információk kiszivárogjanak. A belső ellenőrzés szerint azonban ez az eljárás nem volt helyes. A mostani indítvány szerint ugyanis így Gašpar, Bödör és Brhel nem élhetett maradéktalanul a törvény előtti védekezés jogával. Dlabaj a nyomozók és az ügyész ellen indított eljárás ügyiratában azt is állítja, a megvádolt nyomozók és ügyész eleve azzal a céllal hallgatta ki a gyanúsítottakat, hogy a vallomásokból kiszelektált információk alapján más személyek ellen büntetőeljárást tudjanak indítani. Az indítvánnyal kapcsolatban a rendőrség szóvivője úgy nyilatkozott, az érintett nyomozók és ügyész akár héttől tizenkét évig terjedő börtönbüntetést is kaphat.

A NAKA volt vezetője, Daňko visszautasította a belső ellenőrzés tisztje által megfogalmazott vádakat. Az egykori nyomozó most az Állítsuk Meg a Korrupciót (Zastavme korupciu) civil szervezetnek dolgozik. Az intézmény vezetője, Zuzana Petková koholt vádaknak nevezte a belső ellenőrzés indítványát, és kiáll Daňko mellett. A belső ellenőrzés által meggyanúsított ügyész, Šúrek mellett kiállt a nemrég felszámolt Különleges Ügyészség vezetője, Daniel Lipšic. Arra emlékeztetett, Šúrek mindig kiválóan végezte a munkáját, még az egykori felettesét, Dušan Kováčik speciális ügyészt is bíróság elé vitte, akit aztán korrupció miatt jogerősen elítéltek. „Tarts ki, Mišo” – írta a közösségi oldalán Lipšic. Maroš Žilinka főügyész egyelőre nem válaszolt arra a kérdésre, felfüggeszti-e Šúreket az ügyészi tisztségéből. Ha ez megtörténne, akkor az említett Tisztítótűz-ügy új felügyelő ügyészt kaphat, aki akár vissza is vonhatja a Gašpar és Bödör ellen beadott vádiratot.

(Denník N)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?